Eurocup Γυναικών: Δεύτερο σπουδαίο διπλό ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με τις Τζόουνς και Τσβίτκοβιτς νίκησε και την Σλάβια Μπάνσκα εκτός έδρας και έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα του eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και τη Σλάβια Μπάνσκα με 67-62 και σημείωσε το δεύτερο διπλό στο eurocup γυναικών.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τζόουνς με 22 πόντους, πρώτη σε ασίστ η Παυλοπούλου που μοίρασε 7 και κομβική ήταν η παρουσία της Σταμολάμπρου στα τελευταία λεπτά με ένα εύστοχο τρίποντο και 2/2 βολές.

Το σκορ για το «τριφύλλι» άνοιξε η Τσβίτκοβιτς (0-2) και ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 7-0 με τη Σλάβια να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχες βελτίωσαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα σε 11-11, όμως οι «πράσινες» απάντησαν με δικό τους σερί και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με +8 (13-21).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέτυχε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο +16 (20-36). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 27-38 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με την επιστροφή στο παρκέ το «τριφύλλι» διατήρησε διψήφια διαφορά στην αρχή της περιόδου αλλά βρέθηκε σε δύσκολη θέση με τις Τσβίτκοβιτς και Σταμολάμπρου να «φορτώνονται» με το τρίτο τους φάουλ. Η Σλάβια ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε (50-50) στο 29’. Δύο εύστοχες βολές της Τζόουνς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο τέλος του δεκαλέπτου (50-52).

Με καλό ρυθμό μπήκαν οι «πράσινες» στην τελευταία περίοδο και έχτισαν εκ νέου διαφορά +8 (52-60) με έξι συνεχόμενους πόντους από Τζόουνς και Παυλοπούλου. Η Σλάβια όμως βρήκε τις λύσεις επιθετικά για να ισοφαρίσει σε 60-60, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Σταμολάμπρου με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα +3 (62-65) στον Παναθηναϊκό στο 38’. Ακολούθησαν κάποια αμφιλεγόμενα σφυρίγματα όπως το επιθετικό φάουλ και η τεχνική ποινή στη Τζόουνς στο 1.23 πριν το τέλος αλλά και το τρίτο επιθετικό της Τσβίτκοβιτς (4ο συνολικά) στα 21’’ πριν τη λήξη, όμως το «τριφύλλι» άντεξε και με δύο βολές της Σταμολάμπρου πήρε τη νίκη με 67-63.

Διαιτητές: Νάγκι (Ουγγαρία), Τόζερ (Ουγγαρία). Ράντονιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη) ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε και τη συμπαράσταση 150 οπαδών του.

Δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 14(1), Τζόους 22(1), Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου 7, Σταμολάμπρου 8(2), Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Ρέιντζ 7(1), Θεοδωρομανωλάκη.