Eurocup Γυναικών: Ήττες για Νίκη Λευκάδας και Ελευθερία Μοσχάτου

Δυσκολεύει για Νίκη Λευκάδας και Ελευθερία Μοσχάτου η υπόθεση πρόκριση στους ομίλους του Eurocup.

Νίκη Λευκάδας και Ελευθερία Μοσχάτου ηττήθηκαν στην έδρα τους από τις Ουνιβερσιτάς και Μπίντγκοζ για την προκριματική φάση του eurocup με αποτέλεσμα να έχει δυσκολέψει πολύ η υπόθεση πρόκριση στους ομίλους του Eurocup.

Στο Μοσχάτο η Ελευθερία αν και πάλεψε για ένα ημίχρονο εντούτοις δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Μπίντγκοζ 57-48 η οποία πήρε και το προβάδισμα για την πρόκριση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ελληνική ομάδα καλείται να ανατρέψει στην ρεβάνς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 18-32, 35-43, 48-57

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Τζέιμς 8, Λόρενς 16, Ροσέτ 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη 4, Καρακασίδου 15 (3), Κόνιαλη, Κοντογεώργου.

Βαριά ήττα για την Νίκη Λευκάδας

Αντίθετα με την Ελευθερία Μοσχάτου οι ελπιδες της Νίκης για πρόκριση μάλλον εξανεμήστηκαν, ειδικά μετά και την βαριά ήττα με 80-63 από την Ουνιβερσιτάς ένα αποτέλεσμα ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας.

Πλέον το έργο της ομάδας γίνεται πολύ δύσκολο διότι καλείται στην Ουγγαρία να ανατρέψει ένα το βαρύ σκορ και να προκριθεί στους ομίλους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-13, 23-37, 40-54, 63-80.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Ντάλα 7 (1/5 τρίποντα), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 3 (1), Λασέλ – ΜακΜπράιντ 20 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ο’Ντάιερ 6, Κονσταντίνοβα 3, Θόρντον 24 (7 ριμπάουντ).