Βόλος-Ατρόμητος: Ιστορική νίκη για τους Βολιώτες- Δύσκολα για Λόπεθ

Το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας του πραγματοποιεί ο Βόλος που έκανε το 3Χ3, μία ακόμη ήττα ο Ατρόμητος με το μέλλον του Λόπεθ να είναι δυσοίωνο

Ο Βόλος επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Super League 1.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Ροσέρο (58′) και ο Φαν Βέερτ με πέναλτι (88′) και ο Τερεζίου (96′). Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Αμπασκάλ πέτυχε το 3Χ3 και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας παράλληλα το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της.

Ο Λόπεθ αντιμετώπισε για πρώτη φορά την προηγούμενη ομάδα του και μένει να δούμε αν θα συνεχίσει στον πάγκο του Περιστερίου, καθώς μετά και από αυτή την ήττα, πολύ πιθανόν να υπάρχουν εξελίξεις για τον πάγκο του Ατρομήτου.

Ο Βόλος ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, πίεσε τον Ατρόμητο, με την ομάδα του Λόπεθ να είναι σε θέση άμυνας.

Στο 4ο λεπτό δόθηκε πέναλτι για τους γηπεδούχους, αλλά ο διαιτητής μετά την υπόδειξη του VAR, πήρε πίσω την απόφαση του.

Στο 12ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά για τον Βόλο, ο Γκρίλο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Πίριτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος ισορρόπησε και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με το θέαμα να είναι κακό και το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος είχε αρκετές αψιμαχίες και οι δύο ομάδες είχαν αρκετά νεύρα στο παιχνίδι τους, που τους δυσκόλευε να κάνουν οργανωμένες επιθέσεις.

Στο 58ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη του Βόλου, ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ με τον Πίριτς να αποκρούει δύσκολα το πρώτο σουτ, στη συνέχεια της φάσης ο Φαν Βέερτ έδωσε στον Ροσέρο, ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος δεν είχε καθαρό μυαλό και έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει τους γηπεδούχους. Αντίθετα η ομάδα του Βόλου έκανε διαχείριση του χρόνου και του σκορ και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 88′ ο Φαν Βέερτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0.

Οι Βολιώτες έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 90+6′ με τον Τερεζίου (που είχε μπει μόλις ως αλλαγή), ο οποίος με ωραίο τελείωμα, έκανε το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Πουρίτα, Γκρίλο, Φεράρι – Κουλούρης, Στρούγγης

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Φερνάντες (81′ Σοάρες), Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Ροσέρο (67′ Νίνης), Φαν Βέερτ (90+2′ Τερεζίου)

Ατρόμητος (Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (88′ Κιβρακίδης), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Σάλομον (71′ Τζαβίδας), Κωτσόπουλος, Σπιρίντόνοβιτς (71′ Αθανασίου), Μουνίθ, Κουλούρης