Eurocup γυναικών: Νέα ήττα από την Γκντίνια και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε, ύστερα από καλή εμφάνιση, και στην Πολωνία από την Γκντίνια και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε νέα ήττα από την Γκντίνια με 67-63 και σε συνδυασμό με την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι στην Αθήνα αποχαιρέτησε το eurocup γυναικών και στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Το έργο της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη ήταν από την αρχή δύσκολο με την Ελληνική ομάδα να προσπαθεί και με σύμμαχο την άμυνα της να προηγείται κατά διαστήματα χωρίς ωστόσο να καταφέρνει στο τέλος να πάρει την νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις πράσινες η Τζοούνς με 31 πόντους με την Τσίτκοβιτς να ακολουθεί με 12 και την Αλέιν να έχει 9 με 16 ριμπάουντ.

Πλέον αφού το κεφάλαιο Ευρώπη έκλεισε για φέτος ο Παναθηναϊκός στρέφει το ενδιαφέρον του στην Ελλάδα με πρώτο στόχο την νίκη στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας και την πρόκριση στο φάιναλ-φορ της διοργάνωσης.

Αγχωμένες ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες αφού για 3,5 λεπτά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Λογαριασμό άνοιξε η Τσβίτκοβιτς (0-2), ενώ η παραγωγικότητα παρέμεινε χαμηλή σε όλο το δεκάλεπτο. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε η Τζόουνς στο 1.45 πριν το τέλος έδωσε αέρα +5 στον Παναθηναϊκό (6-11) αλλά οι Πολωνές μάζεψαν τη διαφορά με την περίοδο να λήγει 10-13 υπέρ των «πρασίνων».

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 14ο λεπτό όταν η Γκντίνια ισοφάρισε σε 15-15 και πέρασε μπροστά (18-15) στα μισά του δεκαλέπτου. Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε στο σκορ με τη Τζόουνς να κρατάει επιθετικά τον ΠΑΟ (12π. ημιχρ.). Με σερί 23-13 των γηπεδούχων, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 33-26.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Τζόουνς μάζεψε τη διαφορά στο -4 (33-29) και λίγο αργότερα η Αλέιν στο -2 (33-31). Οι Πολωνές απάντησαν για το 38-31, όμως οι «πράσινες» δεν εγκατέλειψαν το ματς, αντιθέτως κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 38-40 στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι στα ίσα (45-45) στο 29’. Η περίοδος έληξε τελικά 47-45.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχες πήραν σημαντικό προβάδισμα +8 (57-49), όμως και πάλι το «τριφύλλι» ροκάνισε τη διαφορά στο -3 (59-56) με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς και καλάθι στον αιφνιδιασμό της Παυλοπούλου στο 35’. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά οι Πολωνές κράτησαν το πάνω χέρι μέχρι το τελικό 67-63.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα η Άρκα Γκντίνια τίμησε την Πηνελόπη Παυλοπούλου για την προσφορά της στην πολωνική ομάδα το 2022, δίνοντας της μια μπλούζα του Συλλόγου.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 33-26, 47-45, 67-63.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή , Αλέιν 9 (16 ριπμ.), Τσβίτκοβιτς 12 (1), Τζόουνς 31, Παυλοπούλου 2, Χαιριστανίδου, Σωτηρίου, Σταμολάμπρου 7 (1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Μπάτσιου.