Eurocup Γυναικών: Πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός, παρά την πολύ μεγάλη εμφάνιση της Τζόουνς, γνώρισε την ήττα από την Μπεσίκτας για το Eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην έδρα του από την Τουρκική Μπεσίκτας με 71-62 για την 3η αγωνιστική του Eurocup γυναικών και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 2-1.

Οι “πράσινες” της Ελένης Καπογιάννη πλήρωσαν το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο όταν η Μπεσίκτας με κύριο επιθετικό μοχλό την  Ντάνα Έβανς η η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους ξέφυγε στο σκορ και έφτασε παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού στο τέλος στην νίκη.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Τζόουνς με (20π.), ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά της Σταμολάμπρου (13π.) και της Παυλοπούλου (12π.).

Δυνατά ξεκίνησαν οι «πράσινες» με την Παυλοπούλου να ανοίγει το σκορ (3-0) και λίγα λεπτά αργότερα  προηγήθηκαν με 12-4. Η Μπεσίκτας όμως απάντησε με δικό της σερί για το 16-14 στη λήξη της περιόδου.

Στην αρχή του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (20-20) στο 14ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (30-31). Το ημίχρονο έληξε 34-38 υπέρ της Μπεσίκτας.

Με την επιστροφή οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και έχτισαν διαφορά, η οποία ενισχύθηκε με δύο διαιτητικά σφυρίγματα (αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή στη Σωτηρίου) και το σκορ έγινε 36-50.  Οι «πράσινες» πάλεψαν για να μαζέψουν τη διαφορά με το δεκάλεπτο να λήγει 44-56.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας να καλύψει διαφορά +12, όμως πάλεψε και με συνεχόμενους πόντους από τη Τζόουνς μείωσε στο -4 (59-63) στο 39’ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71

Διαιτητές: Γιόβοβιτς (Κροατία), Λούτσιτς (Μαυροβούνιο), Πετρόφ (Βουλγαρία)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τζόουνς 22, Παυλοπούλου 12(2), Ρέιντζ, Σταμολάμπρου 13(1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Τσβίτκοβιτς 9(1), Κωτούλα, Σωτηρίου 4.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Μέχελεν επιβλήθηκε 60-96 εκτός έδρας της Σλάβια και με αυτά τα δεδομένα η βαθμολογία με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του Group E  έχει διαμορφωθεί ως εξής με τους συντελεστές πόντων:

1) Kangoeroes Mechelen 2-1 (+5)

2)Besiktas 2-1 (0)

3) Παναθηναϊκός 2-1 (-5)

4) Slavia Banska Bystrica 0-3

Η αρχηγός Πηνελόπη Παυλοπούλου δήλωσε: «Το περιμέναμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στη Μπεσίκτας καθώς είναι μια ομάδα με πολύ δυνατό ρόστερ και πολύ καλές μονάδες. Προσπαθήσαμε να περιορίσουμε τα ατού τους αλλά δεν τα καταφέραμε ενώ ήμασταν και πολύ άστοχες και χάσαμε και πολλά ριμπάουντ. Η συνέχεια πλέον είναι μπροστά μας, ξεκινάμε τον δεύτερο γύρο και θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό και περιμένουμε και πάλι τον κόσμο να μας στηρίξει».

Η προπονήτρια της ομάδας, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Η Μπεσίκτας όπως είδαμε όλοι σήμερα είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα με παίκτριες μεγάλης αξίας. Θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι έχασαν στο Βέλγιο και πλέον είναι υποψιασμένες. Βέβαια και εμείς είμαστε μια πολύ καλή ομάδα όμως σήμερα βρεθήκαμε σε άσχημη μέρα. Δεν πήραμε τη βοήθεια που θέλαμε στη ρακέτα ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση από τα ψηλά μας κορίτσια ενώ ήμασταν παράλληλα και άστοχες στο τρίποντο. Παρόλα αυτά είχαμε την ευκαιρία μας όμως δεν το καταφέραμε καθώς θεωρώ ότι δεν ήμασταν έτοιμες για την περίσταση. Αυτό τελειώνει σήμερα εδώ και ξεκινάμε την προετοιμασία για το επόμενο ματς καθώς η διαδρομή είναι μεγάλη».