Eurocup γυναικών: Το πάλεψε όσο μπορούσε

Ήττα από την ανώτερη Πολκοβίτσε γνώρισε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Πολκοβίττσε με 76-60 για την 4η αγωνιστική του eurocup γυναικών.

Αυτή ήταν η 3η ήττα για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας οι οποίες έχουν ρεκόρ πλέον1-3 σε αντίθεση με την Πολωνική ομάδα η οποία οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας του Α ομίλου έχοντας το απόλυτο(4-0).

Ο Παναθηναϊκός όσο και αν δεν επιβεβαιώνεται από το τελικό σκορ, πάλεψε την αναμέτρηση αλλά οι περισσότερες λύσεις της Πολκοβίτσε σε συνδυασμό και την ευστοχία της στα κρίσιμα σημεία έγυραν την πλάστιγγα της νίκης στην πλευρά της.

ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και κόντραρε στα ίσια την Πολκοβίτσε. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να οδηγεί στο σκορ με 16-17.

Ο ΠΑΟ έδειξε ισχυρό σφυγμό και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου με τις Λύμουρα, Χολμς και Ριντ να έχουν από 9 πόντους η καθεμία, όμως η Πολκοβίτσε αντέδρασε και προηγήθηκε με 9 πόντους (36-27) 2’ πριν το ημίχρονο. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο με 5 συνεχόμενους πόντους από τη Ριντ και τη Σταχ σε συνδυασμό με καλή άμυνα ο ΠΑΟ πλησίασε στο σκορ (40-37) στο 23’. Η απάντηση όμως ήρθε από την Πολωνική ομάδα, η οποία αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους (57-49) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά φάνηκε η κούραση και τελικά λύγισε με 76-60.

Ιδιαίτερο χρώμα έδωσα από τις εξέδρες του γηπέδου 100 περίπου φίλοι της ομάδας που με τις φωνές του έκαναν τις παίκτριες της ομάδας να νιώθουν οτι παίζουν στο κλειστό της Λεωφόρου.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-17, 40-32, 59-47, 76-60

Πολκοβίτσε (Kowalewski): Ζιεμπόρσκα  , Φιτζγκεραλντ 13 , Γκάιντα 8, Πούτερ ,  Γκέρτσεν 5, Γκράμπσκα , Mαβούνγκα 23, Σπανού 17,Μπούζνιακ 3, Κάντo 6 και Τελένγκα 1.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 20,Ζιάκα , Λύμουρα 12, Κωτούλα , Βιντσιλαίου, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου , Στακ 6, Μυλωνάκη 2, Χολμς 14, Παλάσκα, Χατζηνικολάου 6.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ενισέι νίκησε με 63-53 τη Χατάι.