Eurocup: Ήττα για τον Προμηθέα από τη Βενέτσια

Πλήρωσε την κακή εικόνα του στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας και ηττήθηκε από τη Βενέτσια.

Πληρώνοντας τα λάθη, την αστοχία και την απογοητευτική τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Βενέτσια με 68-78 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στο EuroCup, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 2-6 και να  παραμείνει στον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πατρινοί για 25 λεπτά ήλεγχαν το παιχνίδι, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με διψήφιες διαφορές, όμως το «φίνις» τους δεν ήταν καθόλου καλό, με την Βενέτσια να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και να φτάνει στην 4η νίκη της στο θεσμό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στο παιχνίδι τους, με τους Γουάτ, Σάντερς και Μπράμο να ξεχωρίζουν, ενώ από πλευράς Προμηθέα προσπάθησαν πολύ οι Ρέι, Αγραβάνης και Γκραντ, δεν στάθηκαν όμως αρκετοί για να αποφευχθεί η ήττα. Αυτό ήταν το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι των Πατρινών για το 2021, ενώ μετά τη διακοπή θα ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο με εκτός έδρας αποστολή στη Λιουμπιάνα, απέναντι στην Τσεντεβίτα Ολύμπια (12/1).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ηλία Ζούρο να επιλέγει τους Ρέι, Γκάντι, Ρογκαβόπουλο, Αγραβάνη και Γκραντ στην αρχική πεντάδα. Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τον Τζεράι Γκραντ να δεσπόζει μέσα στη ρακέτα και να παίρνει τον κύριο όγκο των προσπαθειών, πήρε από νωρίς το προβάδισμα (9-4 στο 4′). Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Φίλιπ ήταν αυτό που ξεκόλλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στο ίδιο διάστημα ανέλαβε δράση ο Κέντρικ Ρέι για τους Πατρινούς, κρατώντας τους με συνέπεια μπροστά στο σκορ (15-10 στο 7′). Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να βρει καλάθι εντός παιδιάς, συνέχισε όμως να παίζει σκληρή άμυνα και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Αχαιούς να προηγούνται σταθερά (16-12).

To δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ρεσιτάλ λαθών και αστοχίας, με τον Προμηθέα να χάνει πάρα πολλά ελεύθερα σουτ και να μην μπορεί να αξιοποιήσει τις δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ και να αυξήσει τη διαφορά (22-21 στο 15′). Ένα τρίποντο του Κέντρικ Ρέι έστειλε το σύνολο του Ηλία Ζούρου ξανά στο +5 (27-22 στο 17′), όμως η ιταλική ομάδα αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 6-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (27-28 στο 18′). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με ένα δικό τους σερί 4-0 με κάρφωμα του Γκραντ και σουτ του Γκάντι από τη γωνία ανέκτησαν και πάλι τα ηνία (31-28 στο 19′). Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της υπέρ των Αχαιών (31-30).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ορμή στο παρκέ, όπως αντίστοιχα είχαν κάνει και στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν inside score με Αγραβάνη και Γκραντ και έφτασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +8 (38-30 στο 22′). Μετά το time out ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει λύσεις και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με τον Τζεράι Γκραντ να αποτελεί την αιχμή του δόρατος του παιχνιδιού των Πατρινών (43-33 στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο βελτίωσαν την εικόνα τους, βρήκαν λύσεις επιθετικά και με τρίποντα των Ματσόλα και Σάντερς μείωσαν στους 5 (46-41 στο 26′). Το παρατεταμένο κακό διάστημα των Αχαιών συνεχίστηκε, η Βενέτσια «ζεστάθηκε» και με Μπράμο και Ματσόλα να σκοράρουν εντός παιδιάς κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι (46-48 στο 28′). Oι «Προμηθείς» κατάφεραν στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου να ανακάμψουν επιθετικά και να διακόψουν το σερί της Βενέτσια. Με τρίποντο του Γκίκα ο Προμηθέας πήρε ξανά το προβάδισμα (51-50 στο 29′), ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρομερό buzzer beater του Αγραβάνη, ο οποίος κέρδισε και φάουλ στην ίδια φάση και έστειλε την ομάδα του στο +2 (54-52).

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας συνέχισε να…επενδύει πολλά στο inside game του Αγραβάνη, ο Έλληνας forward ανταποκρίθηκε και οι Πατρινοί βρέθηκαν ξανά στο +5 (59-54 στο 33′). Οι Ιταλοί ωστόσο είχαν και πάλι άμεση απάντηση και με ένα σερί 5-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρουκς έφεραν το ματς στα ίσια (59-59 στο 34′). Oi γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με mid-range shot του Νίκου Γκίκα, όμως ο Τσερέλα απάντησε με τον ίδιο τρόπο (61-61 στο 35′). Σε εκείνο το σημείο η Βενέτσια είχε ένα μίνι- ξέσπασμα, βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο με τον Μπράμο και μια πανέμορφη ατομική ενέργεια με τον Σάντερς και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων (62-66 στο 37′). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας βρει ολοφάνερα ρυθμό σκόραραν τρία συνεχόμενα γκολ- φάουλ με Μπράμο, Γουάτ και Βιτάλι, καθαρίζοντας το παιχνίδι (62-76 στο 39′). Η…κλεψύδρα για τους Πατρινούς είχε αδειάσει και ο εναπομείναντας χρόνος δεν αρκούσε για να αλλάξει κάτι στο ματς. Το τελικό 68-78 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σβαρτζ, Γκραντ 19 (9/13 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 2 (1/9 σουτ), Χαντ 3 (1/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γκίκας 7 (1), Ρογκαβόπουλος 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος (0/2 τρίποντα), Τανούλης.

Βενέτσια (Ντε Ράφαελε): Μπράμος 13 (2), Σάντερς 13 (2), Φίλιπ 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 λάθη), Ματσόλα 6 (2), Μπρουκς 12 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσερέλα 6, Βιτάλι 8 (1), Γουάτ 13 (4/7 δίποντα, 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ).