Λαύριο: Άνετη επικράτηση επί της Μάλαγα και ιστορική πρόκριση

Το Λαύριο επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα και προκρίθηκε στο play-in του Basketball Champions League

Το Λαύριο κατάφερε να προκριθεί στο play-in του Basketball Champions League, έπειτα από άνετη νίκη με 70-58 επί της Ουνικάχα Μάλαγα, φτάνοντας έτσι σε μια ιστορική στιγμή για τον σύλλογο.

Έτσι η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εξασφάλισε την τρίτη θέση και την πρόκριση στα play-in, μέσω των οποίων θα διεκδικήσει μια θέση στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσει σε σειρά που κρίνεται στις δύο νίκες με μειονέκτημα έδρας τη δεύτερη ομάδα του τέταρτου ομίλου, δηλαδή μία εκ των Τρεβίζο και Φάλκο.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Κάρτερ, που είχε 19 πόντους και αποχαιρετά την ομάδα αφήνοντας τις καλύτερες αναμνήσεις, ενώ τον ακολούθησαν οι Κακλαμανάκης (18π., 5ρ.) και Μουράτος (15π.). Από τους Ισπανούς που ήταν φανερό ότι δεν ήταν στο πνεύμα του αγώνα, ο μοναδικός που προσπαθούσε ήταν ο Μπριθουέλα με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το ματς να μην έχει βρει τον “οδηγό” του στο σκορ. Το Λαύριο κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 25-19 και να δώσει στη Μάλαγα να καταλάβει ότι θέλει τη νίκη.

Οι Έλληνες συνέχισαν δυναμικά και δεν άφησαν τους Ισπανούς να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ενώ στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στο +13, 36-23. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-28 και το Λαύριο να έχει φοβερή ψυχολογία για τη νίκη.

Το Λαύριο ήταν άκρως αποφασισμένο και στη συνέχεια της αναμέτρησης ήταν καταιγιστικό, καταφέρνοντας να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στο +19, με την περίοδο να λήγει στο 57-42.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και στο +21, με την ελληνική ομάδα να είναι κυρίαρχη στον αγώνα. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο νικητής είχε κριθεί. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε σε πανηγυρικό κλίμα με το σκορ να είναι το 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58.

Λαύριο (Σερέλης): Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μουράτος 15 (4/13 σουτ, 5/7 βολές), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 18 (9/12 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Περσίδης 2, Κάρτερ 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Αμίνου 7 (3/10 σουτ, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (1), Φέργκιουσον (0/2 τρίποντα), Γερομιχαλός 3 (1).

Ουνικάχα Μάλαγα Κατσικάρης): Φερνάντεθ 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Μπαρέιρο 4, Μπριθουέλα 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σουάρεθ 3 (1), Έρικ 10 (8 ριμπάουντ), Ντίαθ (0/4 τρίποντα), Αλόνσο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Αμπρομάιτις 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκερέρο 4, Νόζα, Μπουτέιγ 2 (1/6 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 21/39 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 10/16 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ουνικάχα Μάλαγα: 20/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 3/4 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.