Eurocup: Ηττα στο φινάλε για τον Προμηθέα από τη Βαλένθια

«Αυτοκτόνησε» με τη Βαλένθια ο Προμηθέας Πάτρας και δέχτηκε την τέταρτη διαδοχική ήττα του

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια με 71-68 για τη 10η αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα της Πάτρας πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου με ρεκόρ 2-7 ενώ οι Ισπανοί είναι δεύτεροι με 7-3. Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (26/1, 22.00).

Για την ομάδα του Ζούρου ξεχώρισε ο Αγραβάνης (22 πόντοι με 8/10 εντός παιδιάς), ενώ για τους Ισπανούς οι Τόμπι (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ντιμιτρίγεβιτς (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημά τους με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές με τον Προμηθέα να αστοχεί και στο τελευταίο σουτ με τον Ρέι σε προσπάθεια να ισοφαρίσει.

Η Βαλένθια κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα το πρώτο ημίχρονο, που έφτασε ως και το +6 (23-29 στο 15′) ωστόσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πάλι με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-36. Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας έδειξε να βρίσκει ρυθμό και με σερί 9-0 προσπέρασε με 49-43 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 57-52. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με τον Δημήτρη Αγραβάνη σε πολύ καλή βραδιά, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 68-61 τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε.

Ωστόσο η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά τους Ισπανούς που εκμεταλλεύτηκαν το black out του Προμηθέα και ροκάνισαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 68-68 1:31 για το τέλος. Πήραν δε προβάδισμα με μία βολή του Πουέρτο με τους Πατρινούς να αστοχούν στα σουτ που επιχείρησαν οι Γκίκας και Ρέι. Ο Πουέρτο με 2/2 βολές έκανε το 68-71 στα 19.6″ με τον Ρέι να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση αλλά να αστοχεί πίσω από τα 6,75μ. και τη Βαλένθια να φεύγει με τη νίκη από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 60-56, 68-71.

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 15 (2), Γκραντ 6, Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (1), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2

Βαλένθια (Πεναρόγια): Ντιμιτρίεβιτς 10, Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22, Μπρεσάν, Χιμένεθ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)