ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Ισοπαλία στην Τούμπα

Χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με την Ένωση να παίρνει ισχνό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Κούρτιστς που ζύγισε το σουτ και ανάγκασε τον Τσιντώτα να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.

Στο 14′ ο ΠΑΟΚ βγήκε σε αντεπίθεση και ο Ζίφκοβιτς έκανε το σουτ πάνω στον Τσιντώτα.

Στο 35ο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 0-1. Ο Τσούμπερ έδωσε στον άξονα στον Γέφτιτς, ο Ελβετός μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ που ήταν αδύνατο και ο Πασχαλάκης μάζεψε στην γωνία του.

Στο 40′ ο Λύρατζης είδε την κίνηση του Αογκούστο, ο Βραζιλιάνος έκανε την κεφαλιά και την έστειλε άουτ.

Στο 57′ η ΑΕΚ είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά έκανε το σουτ, νίκησε τον Πασχαλάκη όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γέφτιτς έβγαλε εκ νέου το Τσούμπερ σε θέση βολής αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 76′ ο Λύρατζης έκανε την σέντρα-σουτ από τα δεξιά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

Στο 81ο λεπτό, ο Λύρατζης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Σβιντέρφσκι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Κίτρινες: 68′ Άκπομ, 92′ Κούρτιτς, 94′ Σβιντέρφσκι – 40′ Σιμόες, 68′ Μήτογλου, 68′ Τσιντώτας

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Σίνκλεϊ (71′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Κούρτιτς, Ζαμπά (71′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Αογκούστο (77′ Μιτρίτσα), Άκπομ (77′ Σβιντέρφσκι)

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες (92′ Σβαρνας), Τσούμπερ, Γέφτιτς (81′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (87′ Χατζισαφί)