Eurocup: Ηττήθηκε στη Γαλλία ο Άρης

Την ήττα γνώρισε στη Γαλλία από τη Μπουργκ ο Άρης

Η Μπουργκ επικράτησε με 72-65 του Άρη στη Γαλλία, για την 7η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Eurocup.

Στοίχισαν στην ελληνική ομάδα κυρίως τα 18 λάθη και η αστοχία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να έρθει η 4η ήττα στην διοργάνωση.

Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος με 15π, Μπάνκστον με 15π (8 ριμπ) και ο Χάρελ με 14π. (8 ριμπ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), ενώ για τους Γάλλους κορυφαίος ήταν ο Ζακαρί Ρισασέ (16 πόντοι).

Η ελληνική ομάδα… άργησε ένα δεκάλεπτο να μπει στο ματς, καθώς έκανε να σκοράρει πέντε αγωνιστικά λεπτά και είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν σκορ και διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 25-8. Παρόλα αυτά ο Άρης δεν άφησε το παιχνίδι στη μοίρα του. Με όπλο την άμυνα και τους Τολιόπουλο, Χάρελ να δίνουν λύσεις στην επίθεση άρχισε να ροκανίζει τη μεγάλη διαφορά και με το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ από τα 10 μέτρα στο φινάλε του πρώτου μέρους, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει πλέον στο σουτ (37-34).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, ολοκλήρωσε την ανατροπή καθώς κατάφερε ακόμη και να προσπεράσει με 39-37 έχοντας επιμέρους σκορ 35-14 σε λιγότερο από 15 αγωνιστικά λεπτά. Οι Γάλλοι ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα ωστόσο ο Άρης ήταν σταθερά κοντά στο σκορ. Στο 34′ ο Χάρελ μείωσε σε 60-54 όμως πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Ρισασέ ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (65-54). Ο Χάρελ απάντησε με δύο δικά του καλάθια και ο Γκάλινατ με βολές μείωσε σε 67-62 στο 1:30 πριν από το τέλος. Μόργκαν και Τολιόπουλος ήταν έυστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με τον Μόργκαν να διαμορφώνει το τελικό 72-65 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

Μπουρκ (Φαθού): Λιούις 7 (1), Μπράουν 10 (2), Σάλας 9, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2), Μόργκαν 12 (1), Ρόουλαντ, Μάικ 14 (1), Κόκιλα 2, Ζουλιέν.

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3), Καρ 5 (1), Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (1), Μπάνκστον 15, Γκάλινατ 4.