Ντιζόν-Προμηθέας: Έπεσε μαχόμενος στη Γαλλία

Την πρώτη του ήττα στο BCL γνώρισε ο Προμηθέας από τη Γαλλική Ντιζόν εκτός έδρας.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 88-80 από την Ντιζόν στη Γαλλία για την 3η αγωνιστική του BCL και γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι συνεχίζουν χωρίς ήττα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλήρωσε τα πολλά λάθη κυρίως στην πρώτη περίοδο τα οποία αποδείχθηκαν και καθοριστικά καθώς η Ντιζόν σε εκείνο το χρονικό σημείο πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Η διαφορά της ήττας για την ομάδα του Προμηθέα δεν είναι απαγορευτική και δίνει το δικαίωμα της ελπίδας εν όψει και της αναμέτρησης του Β γύρου στην Πάτρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 45-39, 71-58, 88-80.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Καβέρ 14, Χρόβατ 12, Χαντ 5 (1/9 σουτ), Λάζιτς 9 (8 ριμπάουντ), Ντοκοσί 2, Ντουκοτέ 3, Χόλστον 25 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ονιάνγκ 3 (1), Ρουσέλ 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κάουαν 22 (3/10 σουτ, 15/16 βολές), Χέιλ 10 (2), Κόνιαρης 8 (6 ασίστ), Ρέινολντς 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κούρουτς 6 (2), Πλώτας, Στέφενς 3.