Eurocup: Κατέκτησε το τρόπαιο η Μονακό

H Μονακό πανηγύρισε την πρώτη κατάκτηση Eurocup στην ιστορία της, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά την Ούνικς Καζάν

Η Μονακό για πρώτη φορά κατέκτησε το Eurocup, νικώντας την Ούνικς Καζάν με 83-86 στη Ρωσία και έκανε το 2-0 στη σειρά. Παράλληλα, έγινε η πρώτη γαλλική που κατακτά τη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ των Κυπελλούχων Ευρώπης, όπως και στον πρώτο τελικό ήταν ο Ρομπ Γκρέι, ο οποίος ήταν και ο MVP του αγώνα με 25 πόντους, αλλά καθοριστικός στο ματς ήταν ο Τζέι Τζέι Ο’Μπράιαν με το καλάθι και φάουλ που πέτυχε στα τελευταία δευτερόλεπτα (τελείωσε το ματς με 16 πόντους). Από την Ούνιξ ο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Υπενθυμίζεται ότι και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει μία θέση στη Euroleague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι δύο φιναλίστ εναλλάσσονταν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου τελικού, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στην 4η περίοδο (+6, 69-75) και περίπου 3 λεπτά πριν από το φινάλε να ξεφεύγουν ξανά με 79-73.

Ο Τζαμάλ Σμίθ, όμως, με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο επιθετικά φάουλ της Μονακό, ισοφάρισε 79-79 ενώ απέμεναν 1΄38΄΄ για το φινάλε. Δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Σμιθ και πάλι με σουτ δύο πόντων «έγραψε» το 83-81 για την Ούνιξ, αλλά με «γκολ-φάουλ» του Ο’Μπράιαν έγινε το 83-84, με 10 δραματικά δεύτερα και τους γηπεδούχους στην τελευταία επίθεση.

Ο Σμιθ αστόχησε στο μακρινό τρίποντο που επιχείρησε, ο Νάιτ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και του έγινε φάουλ. Έβαλε και τις δύο βολές και στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα ο Σμιθ ήταν αδύνατο να ευστοχήσει στο σουτ… της απελπισίας που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-47, 66-65, 83-86

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Μπράουν 16 (6/11 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Αντίποφ 3 (1), Κάνααν 11 (2/2 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Ζμπάνοφ, Γουόλτερς 5, Γουάιτ 9 (1), Κλιμένκο 6 (3/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σμιθ 10 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουζίνσκι 5 (1), Χόλαντ 3 (1), Θίοντορ 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Μονακό (Μίτροβιτς): Μποστ 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Τσούπας, Ντεμαχίς, Ίνγκλις, Νάιτ 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Εντογέ 2, Γεγκέτ 7 (3/4 δίποντα), Ο’ Μπράιεν 16 (6/10 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Λεσόρ 8 (3/7 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρέι 25 (3/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/8 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 24/39 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/21 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 21/44 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 17/26 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη