Euroleague: Επιβλητική Ζενίτ, ισοφάρισε τη σειρά με τη Μπαρτσελόνα

Μεγάλη εμφάνιση από τη Ζενίτ επί της Μπαρτσελόνα, στο πέμπτο ματς θα κριθεί η πρόκριση.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η οποία επικράτησε με 74-61 της Μπαρτσελόνα στο Game 4 των πλέι οφ της Euroleague στη Ρωσία, ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στη Βαρκελώνη, όπου θα κριθεί και η πρόκριση.

Εξαιρετικό ματς από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν μέχρι το +22, έχοντας κορυφαίο τον Πάνγκος με 22 πόντους. Για τους Καταλανούς ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης με 19.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά, πίεσε στην άμυνα και προηγήθηκε με πέντε πόντους. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα έδειξε από την αρχή τη διάθεσή της να παίζει ασφυχτική άμυνα πάνω στον Πάνγκος και να μην το επιτρέψει να δημιουργήσει και να απειλήσει. Οι Ρώσοι, δημιούργησαν εξ αρχής προβλήματα στην ανάπτυξη της Μπαρτσελόνα, εξασφάλισαν διψήφια διαφορά (23-9 στο 8′) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12. Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο, ιδιαίτερα στην άμυνα, ωστόσο η διαφορά ήταν στην επίθεση, εκεί όπου οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί. Με τους Καλάθη και Κούριτς, η Μπαρτσελόνα μάζεψε κάπως τη διαφορά, αλλά πληγώθηκε από τα φάουλ και πήγε στα αποδυτήρια στο -10 (36-26 στο 20′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την ίδια ενέργεια και στο δεύτερο μισό, πήγαν τη διαφορά στους 16 πόντους και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε εγκλωβισμένη από ρωσική άμυνα κάτι που επιβεβαιώνουν και οι μόλις 12 πόντοι που σημείωσε στην τρίτη περίοδο. Η Ζενίτ δεν μείωσε το ρυθμό και την πιέσή της σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα έκανε το δικό της ξέσπασμα, μείωσε στους 11 πόντους στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο το τρίποντο του Μπάρον σε συνδιασμό με το σερί τους Πάνγκος, έδωσαν την χαριστική βολή και το ματς στους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 7, Ζαχάροφ, Πάνγκος 22 (7/12 δίποντα, 8 ασίστ), Φριτζόν (4 ριμπάουντ), Χόλινς 11 (4 ριμπάουντ), Τόμας 4 (9 ριμπάουντ), Μπάρον 7 (4 ριμπάουντ), Κοστόφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 12 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 11 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 1, Χάνγκα 2, Μπολμάρο 4, Σμιτς 6 (3/3 δίποντα), Γκασόλ, Οριόλα 1, Αμπρίνες, Χίγκινς 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαρτίνεθ, Κούριτς 8 (4/4 δίποντα), Μίροτιτς 7 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καλάθης 19 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).