Προμηθέας: Αγωνιστική υπεροχή και νίκη κόντρα στη Ναντέρ με εξαιρετικό Γιαννόπουλο

Ο Προμηθέας Πάτρας αντιμετώπισε τη Ναντέρ, για την 4η αγωνιστική του Eurocup, της οποίας επικράτησε και έκανε το 2-2 στη διοργάνωση.

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με ευρεία νίκη της Ναντέρ, με το τελικό σκορ να είναι το 88-72. Εξαιρετική ήταν απόδοση των παικτών του Μάκη Γιατρά.

Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τους βάλουν δύσκολα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι επιθετικές λύσεις βρέθηκαν από τους παίκτες του Μάκη Γιατρά και κυρίως ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν αυτός που διεύρυνε τη διαφορά στο +10, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η διαφορά έφτασε το +20, κάτι το οποίο έδειξε τον νικητή του αγώνα πριν αυτός λήξει. Ο Προμηθέας με εξαιρετικό μπάσκετ έφτασαν σε μία αρκετά σημαντική νίκη με 88-72.

Ο Γιαννόπουλος σταμάτησε στους 21 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ 8 με 3 πρόσθεσε ο Ίαν Μίλερ. Μεγάλο ματς και από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος έμεινε μεν άποντος, αλλά μοίρασε 11 ασίστ, επίδοση που αποτελεί και ρεκόρ καριέρας. Για τη Ναντέρ ο Άλμπα Καμπά είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν αρκετά συγκεντρωμένοι τον αγώνα και με ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη προηγήθηκαν με 7-3 (2′). Ο Προμηθέας συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του με το σκορ στο 15-11 (5′), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και με σερί 0-8 ανέτρεψαν το σκορ σε 15-19 (7′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν άφησαν τους Γάλλους να ξεφύγουν στο σκορ και έφτασαν στην ισοφάριση στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας συνέχισε να είναι αρκετά κλειστός όσον αφορά τη διαφορά του σκορ, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματικές μάχες, 31-32 (13′). Ο Ντερλόι Τζέιμς με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα έφτασε τη διαφορά στο +5, 37-32 (15′). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πάλι και με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου έκαναν το 42-36 (17′). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 46-44.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με την καλή της άμυνα έφτασε τη διάφορά στο +9 και το σκορ στο 53-44 (24′). Η απάντηση ήρθε από τον Γόρεν, ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 53-47 (25′). Οι Πατρινοί ωστόσο πήραν και πάλι ικανοποιητική διαφορά στο σκορ, χάρη σε ένα όμορφο λέι απ του Γιαννόπουλου, 59-49 (26′).Ο Δημήτρης Αγραβάνης διαμόρφωσε το σκορ σε 61-49, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας το σκορ σε 63-56.

Το 68-56 το οποίο ήρθε από τρίποντο του Μίλερ, μειώθηκε πολύ γρήγορα σε 68-63 χάρη στο σερί 0-7 που πέτυχαν οι Γάλλοι (33′). Οι τρεις βολές του Χάρη Γιαννόπουλου έδωσαν “ανάσα” στους γηπεδούχους (71-63), όμως η απάντηση ήρθε με τρίποντο για το 71-66 (34′). Ακόμα μια λύση από τα χέρια του εξαιρετικού Γιαννόπουλου, ο οποίος με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στο +10 και το σκορ στο 76-66 (35′). Η διαφορά “ξέφυγε” κι άλλο (+20), με τον Προμηθέα να έχει κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη (38′). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε σε 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Φαγέ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Μάντζαρης (11 ασίστ), Γιαννόπουλος 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 19 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντίσεβιτς 7 (7 ασίστ)

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Μπερχανεμέσκελ, Μπάικς (0/7 σουτ), Φορτάς, Φεβριέ 3 (1), Μπουκέ 2 (1/5 δίποντα), Κορντινιέ 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπά 20 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κονκλέν 2, Στόουν 16 (1/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόρεν 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ναντέρ: 17/37 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα παίξει στη Λουμπλιάνα με αντίπαλο την Τσεντεβίτα Ολίμπια (28/10 στις 19:30), ενώ η Ναντέρ θα υποδεχθεί τη Μπούρσασπορ (27/10 στις 19:00).