Κινδύνεψε, αλλά πήρε ιστορική νίκη η Σαχτάρ!

Η… ονειρική Σαχτάρ έφτασε σε μια ιστορική νίκη κόντρα στην τραγική Ρεάλ Μαδρίτης για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-3 στο Αλφρέδο ντι Στέφανο, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Παρά τα πολλά προβλήματα απουσιών που αντιμετώπιζε η ομάδα του Λουίς Κάστρο, κατάφερε να… γράψει ιστορία, παίρνοντας διπλό επί της βασίλισσας και ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι “μερένχες” εμφανίστηκαν για ακόμη μια βραδιά κατώτεροι των προσδοκιών και η φλύαρη υπεροχή, αλλά και οι ανορθόδοξες επιθετικές προσπάθειες τους, δεν ήταν αρκετές, ώστε να μπουν με το δεξί.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα των 3 τερμάτων χάρις τα γκολ των Τετέ (29′), Σόλομον (42′), αλλά και το αυτογκόλ του Βαράν (33′), όμως έφτασαν σε σημείο να κινδυνεύουν στο δεύτερο μέρος, με τα γκολ των Μόντριτς (54′) και Βινίσιους (59′), ενώ αν δεν υπήρχε το VAR, ίσως είχαν φύγει με το βαθμό από την Ισπανία.

Η Ρεάλ μπήκε με πατημένο το γκάζι, πιέζοντας ασφυκτικά και πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα και οι έντεκα παίκτες της ουκρανικής ομάδας να βρίσκονται πίσω από τη σέντρα στα πρώτα λεπτά, ενώ μόλις στο 4′ είχε και μια καλή στιγμή με ένα σουτ του Ασένσιο, το οποίο απέκρουσε ο Τρουμπίν.

Η Σαχτάρ προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, καθώς ο ρόλος της ήταν παθητικός και στο 13′ το κατάφερε, με τον Μάρλος να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ και τον Κουρτουά να του λέει όχι.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν είχε την απαραίτητη φαντασία ώστε να “τρυπήσει” την σφιχτή άμυνα των Ουκρανών και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περιορίζεται σε μια φλύαρη κατοχή.

Στο 29′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1. Ο Κορνιένκο μετά από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια πάσαρε στον Τετέ και εκείνος με ένα πλασέ ακριβείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από μόλις 4 λεπτά, η ομάδα του Λουίς Κάστρο ξανά χτύπησε κάνοντας το 0-2 μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Ο Τετέ εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ, ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως ο Βαράν σε μια προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στην εστία της ομάδας του.

Στο 42′ οι Ουκρανοί έκαναν το 0-3. Η αμυντική λειτουργία των “μερένχες” ήταν τραγική και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τετέ και Σόλομον, με τον πρώτο να πασάρει στον δεύτερο και εκείνος με ένα πλασέ να στέλενι τη μπάλα στα δίχτυα και να… “βυθίζει” τους γηπεδούχους.

Με την ένραξη του δευτέρου μέρους οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να μειώσουν στο 48′, με τον Ασένσιο να εξαπολύει ένα πολύ μακρινό σουτ και τον Τρούμπιν, να αποκρούει.

Στο 53′ οι Ισπανοί το κατάφεραν και μείωσαν σε 1-3 με μια οβίδα του Λούκα Μόντριτς, η οποία άφησε όριο τον Τρούμπιν, από την ίδια απόσταση σχεδόν, που είχε επιχειρήσει προ ολίγου ο Ασένσιο.

Μόλις 3 λεπτά μετά, ο Τετέ παραλίγο να βάλει τέλος στις ελπίδες για ανατροπή των “μερένχες” όταν με ένα σουτ από το ύψος της άσπρης βούλας, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 59′ η Ρεάλ έκανε το 2-3. Η άμυνα της ομάδας του Λουίς Κάστρο βρισκόταν σε πλήρη αδράνεια και ο Βινίσιους το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ενώ δεν είχε συμπληρώσει ούτε 60 δευτερόλεπτα που είχε πατήσει χορτάρι.

Μετά και την επίτευξη του δεύτερου τέρματος από την βασίλισσα, ο αγώνας είχε την ίδια εικόνα με εκείνη των πρώτων λεπτών του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι να πιέζουν ασφυκτικά, και οι φιλοξενούμενοι να γίνονται απειλητικοί μόνο μέσω αντεπιθέσεων.

Έπειτα από πολλές σέντρες και ανορθόδοξες επιθέσεις η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90+2′, με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής του Βαλβέρδε, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση VAR, καθώς ο Βινίσιους, που είχε εμπλακεί στην φάση ήταν εκτεθειμένος.

Κίτρινες: Ασένσιο – Κορνιένκο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Μαρσέλο, Βαλβέρδε, Καζεμίρο, Μόντριτς (70′ Κρος), Ασένσιο, Ροντρίγκο (46′ Μπενζεμά), Γιόβιτς (59′ Βινίσιους)

Σαχτάρ: Τρούμπιν, Κοτσολάβα, Μποντάρ, Κορνιένκο, Μάρλος, Μαικόν, Τετέ, Σόλομον (90+1′ Βιτάο), Αντόνιο, Ντεντίνιο (85′ Σουντάκοφ)