Eurocup: Σκληρή νίκη αλλά νίκη για τον Άρη

Την 4η του νίκη στο eurocup πέτυχε ο Άρης που νίκησε στο “Αλεξάνδρειο” την Λιετκαμπέλις.

Ο Άρης νίκησε στο “Αλεξάνδρειο” με 69-60 τη Λιετκαμπέλις για την 11η αγωνιστική και πέτυχε την 4η του νίκη στη διοργάνωση βελτιώνοντας και το ρεκόρ του στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά της ήττας τους από τη Λιθουανική ομάδα στον πρώτο γύρο αλλά διατηρούν ακόμα το δικαίωμα της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο 4-7 έπεσαν οι Λιθουανοί (3-2 εντός και 1-5 εκτός έδρας), που έκλεισαν το ματς με πολύ άσχημο ποσοστό στο δίποντο, είχαν 12 ασίστ για 23 λάθη και ελάχιστους παίκτες σε καλή κατάσταση.

Βασίλης Τολιόπουλος με 16 και Ρόνι Χάρελ με 18 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των κιτρινόμαυρων, που είχαν στη δωδεκάδα τον Τζόναθαν Σταρκ, αλλά δεν τον χρησιμοποίησαν. Εκτός έμεινε ο Δημήτρης Κατσίβελης.

Από τους Λιθουανούς ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις με 16 πόντους από 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/5 βολές σε 29 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγκα, Ουντιάνσκι, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Καρ 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 5 (1), Φίλλιος, Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 8 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 18 (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπάνκστον 4 (2 μπλοκ), Γκάλινατ 13 (3)

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Λελεβίτσιους 2, Στούκνις 2, Σλαβίνσκας (6 ριμπάουντ), Μαλντούνας 1, Βάρνας 12 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπίρτσεβιτς 8 (2), Όρελικ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Πόποβιτς 10 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σιρβίντις 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη)