BCL: Ήττα και play-in για τον Προμηθέα Πάτρας

Ηττήθηκε στην παράταση, αλλά συνεχίζει στην Ευρώπη μέσω του play in ο Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την ήττα από τη Ντιζόν στην Πάτρα με 71-68 στην παράταση και πλέον μετά και από τα άλλα αποτελέσματα θα αγωνιστεί στο play-in για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί βρίσκονται πλέον μία νίκη πίσω από τη Βίλνιους, ωστόσο από τα αποτελέσματά τους στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί το ποιος θα καταλάβει τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Παράλληλα, είναι πλέον ορατό το ενδεχόμενο να υπάρξει «εμφύλιος» στο play in αν και όλα θα ξεκαθαρίσουν έπειτα από την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Την ίδια στιγμή η γαλλική ομάδα μετά από τη νίκη της στην Πάτρα καταλαμβάνει την πρώτη θέση του ομίλου και παίρνει το απευθείας εισιτήριο για τους «16».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Άχμαντ Κέιβερ με (18 πόντους, ενώ από την ελληνική ομάδα πάλεψε ο Χάιμε Ετσενίκε με 16.

Ο Προμηθέας χωρίς τους πρώτους του σκόρερ, Χέιλ και Κάουαν, αλλά τον Φρέιζιερ να κάνει ντεμπούτο, είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι στην κανονική περίοδο ωστόσο ο Στέφενς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές στα 6’’ πριν από το τέλος του αγώνα. Στην εξέλιξη της φάσης η Ντιζόν δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα από την αρχή της παράτασης, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 66-67 δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά και με 68-69 με βολές του Φρέιζιερ στα 23’’ πριν από το τέλος. Ο Κέιβερ με 2/2 βολές έκανε το 68-71 στα 20’’ με τον Ρέιντολντς να αστοχεί στο τρίποντο ισοφάρισης και τη Ντιζόν να φεύγει από την Πάτρα με τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.α.), 68-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2), Κόφι 3, Φρέιζερ 8, Τζόουνς 9 (1), Ρέινολντς 8 (2), Μπαζίνας, Ετσενίκε 16, Κόνιαρης 6 (1), Στίβενς 8.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 2, Κέιβερ 18 (2), Χόλστον 14 (3), Χαντ 5, Λάζιτς 8 (1), Τσικόκο 8, Ντοκοσί 6, Χρόβατ 6 (1), Ονιάνγκ 4.