Eurocup: Βαριά ήττα του Προμηθέα από τη Βενέτσια

Ο Προμηθέας γνώρισε βαριά ήττα από τη Βενέτσια για το Eurocup.

Ο Προμηθέας βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά και ηττήθηκε με το βαρύ 81-57 από τη Βενέτσια για την 17η αγωνιστική του Eurocup.

Αυτή ήταν η 13η ήττα για την ομάδα της Πάτρας που μετράει μόλις μια εκτός έδρας νίκη σε 8 αγώνες σε αντίθεση με τη Βενέτσια η οποία ανέβηκε στο 8-9 και συνεχίζει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον Β’ όμιλο της διοργάνωσης. Ο Στέφανο Τονούτ ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον Μπράμος να παίρνει περιορισμένο χρόνο συμμετοχής και τον Βάλτερ ντε Ραφαέλε να ανοίγει το ροτέισον από πολύ νωρίς.

Η αναμέτρηση ήταν χαμένη από την αρχή με τον Προμηθέα να μην μπαίνει συγκεντρωμένος με αποτέλεσμα η Βενέτσια να ξεφύγει με 25-11 στο δεκάλεπτο και με 49-28 στο ημίχρονο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με το τελικό 81-57 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Γιούρας, Κονσταντίνοβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Τσερέλα, Στόουν 5 (1), Τονούτ 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντέι 6, Ντε Νικόλαο, Σάντερς 12 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Εχόντας 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (2), Μόργκαν 7, Θίοντορ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βατ 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Αγραβάνης 22 (5/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον 9 (2), Λάγιος 1, Βασιλείου 2, Βάλμπεργκ 2, Χαντ 2, Άντριτς 3 (1), Μπαζίνας 6 (1), Τανούλης 7 (1), Γκάντι 3 (1/6 σουτ)