Eurocup: Βαριά ήττα του Προμηθέα

Βαριά ήττα από την Μπούργκ γνώρισε ο Προμηθέας.

Την ήττα με 92-62 από την Μπούργκ για την 3η αγωνιστική του eurocup γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την ομάδα της Πάτρας στη διοργάνωση σε μια μπασκετική βραδιά που θέλει σίγουρα να ξεχάσει.

Ο Προμηθέας έχασε από την αρχή την επαφή του με το σκορ κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπούργκ και έβαλε απο νωρίς τις βάσεις για την νίκη και μάλιστα και με διαφορά.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η δεύτερη περίοδος όταν η Μπούργκ με ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση προηγήθηκε με +14(50-36) διαφορά η οποία όσο περνούσε ο χρόνος αυξανόταν με γεωμετρική πρόοδο.

Ο 26χρονος ύψους 2μ.08 σέντερ Έρικ Μίκα διέλυσε κάθε προσπάθεια του Προμηθέα (22 πόντοι, 9/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), που είχε τραγικό ποσοστό από το τρίποντο και θα αναζητήσει την πρώτη φετινή ευρωπαϊκή του νίκη στις 10 Νοεμβρίου, όταν υποδεχθεί την Μπούρσασπορ στο Τόφαλος της Πάτρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62

ΜΠΟΥΡΓΚ (Λενάμ): Σουλάιμον 13 (3/8 τρίποντα), Σασάνγκ, Μπενίτεζ 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουρμπί 5 (1), Κοσέ, Μίκα 22 (9/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πελός 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάλτον 7 (1), Ρους 11 (5/5 δίποντα), Ζουλιέν 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 16 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σβαρτς 2, Γκραντ 8 (4/4 δίποντα), Γκάντι 2, Χαντ 7, Αγραβάνης 8, Γκίκας 4 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος, Τανούλης