Λαύριο: Βήμα πρόκρισης σε ένα ματς “θρίλερ” κόντρα στη Νίζνι

Το Λαύριο έφτασε στο 2-1 και πιο κοντά στην πρόκριση, έπειτα από ένα ματς “θρίλερ”, όπου επικράτησε στην παράταση της Νίζνι.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα στο ΣΕΦ, το οποίο κρίθηκε στη παράταση το Λαύριο κέρδισε με 95-86 τη Νίζνι για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Mεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ταϊσόν Κάρτερ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ με 35 πόντους, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, κρατώντας το Λαύριο μέσα στο ματς σε στιγμές που οι Ρώσοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Από κοντά και ο Μουράτος με 15 πόντους και 6 ασίστ, όπως και ο Κακλαμανάκης. Για τους Ρώσους που έπεσαν στο 0-3, ξεχώρισε ο Στρέμπκοφ με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Το Λαύριο ξεκίνησε εξαιρετικά στην επίθεση και έχοντας 5/5 τρίποντα με τον Κάρτερ να έχει 11 πόντους προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, 24-13 (6′). Οι Ρώσοι μείωσαν σε 28-20 (8′) με επιμέρους σκορ 7-4 και η πρώτη περίοδος έληξε με την Νίζνι να μειώνει σε 28-27 και την ελληνική ομάδα να χάνει τον έλεγχο του ρυθμού.

Η καλή άμυνα της ομάδας από το Νόβγκοροντ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους 5 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου, ξεφεύγοντας έτσι στο +4, 33-37 (15′). Ο Κάρτερ έχοντας 18 πόντους με 7/8 σουτ οδήγησε σε σερί 6-0 το Λαύριο και σε προβάδισμα με 39-37 (18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-44.

Το παιχνίδι να πήγεσε αργό ρυθμό με λάθη και χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν. Με καλάθια των Φρεϊμάνις και Στρέμπκοφ, η Νίζνι έφερε το ματς στα ίσα, 49-49 (23′). Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-4 πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 59-53 (27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Λαύριο αποφάσισε να “καθαρίσει” όσον το δυνατόν νωρίτερα την υπόθεση νίκης. Μπαίνοντας με το πόδι πατημένο στο “γκάζι” και χάρη στα τρίποντα των Νικολαΐδη και Κάρτερ, αλλά και το δίποντο του Λιούς, έτρεξε ένα σερί 8-0 για το +9 και το 72-63 (33′). Μερικά λεπτά πριν το τέλος του ματς η Νίζνι μείωσε σε 74-71 με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 και το έκανε ξανά ντέρμπι. Στο 39ο λεπτό και με το σκορ στο 77-71 οι Ρώσοι μείωσαν σε 77-75 και έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι. Ο Τορόποφ ισοφάρισε μάλιστα με 2/2 βολές σε 77-77, όμως στα 39″ ο Κάρτερ φτάνοντας τους 33 πόντους έβαλε μπροστά το Λαύριο με 79-77 και ο Λιούις με κλέψιμο έκανε και ο ίδιος λάθος και η τελευταία κατοχή πήγε στη Νίζνι. Τελικά ο Τορόποφ αστόχησε, αλλά Στρέμπκοφ στα 4″ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο και 80-79. Το Λαύριο στη τελευταία του προσπάθεια κέρδισε βολές με τον Γερομιχαλό ο οποίος με 1/2 έστειλε το ματς στη παράταση με 80-80.

Στην παράταση ο Μουράτος κι ο Κάρτερ συνεργάστηκαν για το 84-80, ο Κακλαμανάκης έδωσε αέρα 6πόντων στην ομάδα τους και το Λαύριο έφτασε σε μια πραγματικά μεγάλη νίκη, έπειτα από επιμέρους σκορ 15-6, με το τελικό να είναι το 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.α.), 95-86

Λαύριο(Σερέλης): Κάρτερ 35 πόντοι (8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκόινς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Λούις 11 (1), Μουράτος 15 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμίνου, Γερομιχαλός 4, Νικολαΐδης 7 (1), Περσίδης 4, Σμιθ 4 (1/7 σουτ)

Νίζνι (Λούκιτς): Τσάντοφ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάνκεβιτς 4, Λιτσούτιν 6 (2/7 σουτ), Πλατόνοφ 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Στρέμπκοφ 21 (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντίποφ 7 (1), Φρεϊμάνις 8 (1/8 τρίποντα), Γιοβάνοβιτς 7, Καρντανακασβίλι, Κουλάγκιν 12 (2/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/43 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίζνι: 21/37 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 14/18 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη