Euroleague: Μπασκόνια αλά NBA, μεγάλες νίκες για Μπάγερν και Παρτιζάν

Στην πρώτη μέρα της 6ης αγωνιστικής της Euroleague, οι αναμετρήσεις περιείχαν μεγάλα σκορ και εκπλήξεις.

Η 6η αγωνιστική της Euroleague ξεκίνησε γεμάτη ενέργεια και πολύ ανταγωνιστικές αναμετρήσεις ανάμεσα στις ομάδες. Φυσικά ξεχώρισαν οι νίκες της Μπασκόνια για το ευρύ σκορ, αλλά και της Μπάγερν που επικράτησε επί της Εφές. Η Παρτιζάν πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, με τους “πράσινους” να έχουν πολλά παράπονα.

Πιο αναλυτικά:

Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 116-87

Η Μπασκόνια κατασπάραξε τη Μακάμπι, με τους Βάσκους να επικρατούν της ομάδας του Τελ Αβίβ με 116-87. Οι παίκτες του Χοσέ Πενιαρόγια έφτασαν στο +15 στην πρώτη περίοδο, στο +21 στη λήξη του ημιχρόνου και ςτο +32 στην τέταρτη περίοδο, έχοντας πετύχει 63 πόντους στο ημίχρονο.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν οι Χάουαρντ με 23, Κότσαρ με 18, Τόμπσον με 15, Μαρίνκοβιτς με 14 και Γκεντράιτις με 13 πόντους. Για την “ομάδα του λαού”, διασώθηκαν οι Μπράουν με 20, Νίμπο με 16 και Μπόλντγουιν με 13 πόντους.

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 77-83

Η Ρεάλ Μαδρίτης με εξαιρετική άμυνα και τον Μούσα πρωταγωνιστή κέρδισε τη Μιλάνο στο “Forum” με 77-83.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο «υπερηχητικός» Ντζάναν Μούσα. Ο Βόσνιος απέδειξε πως ανήκει στο τοπ επίπεδο, έχοντας μια ΝΒΑική στατιστική με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά και ο Μάριο Χεζόνια, που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και σκόραρε 15 πόντους. Για την Αρμάνι, δεν έφτασε η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Πάνγκος, που πέτυχε 21 πόντους. Θετικός ήταν και ο Ναζ Μήτρου-Λόνγκ με 11 πόντους.

Μπάγερν Μονάχου – Αναντολού Εφές 81-78

Η Μπάγερν επικράτησε της Αναντολού Εφές (81-78) στο Μόναχο και πανηγύρισε την πρώτη νίκη, έπειτα από έξι παιχνίδια.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάσιους Γουίνστον με 16 πόντους και 7 ασίστ. Ο Ισάακ Μπόνγκα κατέγραψε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στους 9 πόντους σταμάτησε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 9 πόντους και 4 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους και 4 ασίστ. Ακολούθησε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 89-91

Την πέμπτη του ήττα στις έξι πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πλήρωσε το κακό του πρώτο ημίχρονο και έχασε με 91-89 από την Παρτίζαν. Οι “πράσινοι” ωστόσο έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.