Euroleague: Διεύρυνε το σερί της η Μπασκόνια, μεγάλη νίκη η Μακάμπι επί της Εφές

Η τελευταία αγωνιστική του 2022 και η 16η της σεζόν της Euroleague, ξεκίνησε με πέντε φοβερές αναμετρήσεις.

Οι πέντε πρώτες αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής του 2022, μας επιφύλασσαν όμορφες κόντρες ανάμεσα στους αντιπάλους. Σίγουρα η αναμέτρηση που ξεχώρισε είναι αυτή ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και Εφές, με τους Ισραηλινούς να σοκάρουν τους πρωταθλητές.

Αναλυτικά όλες οι αναμετρήσεις:

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 92-86

Μπασκόνια και Ρεάλ προσέφεραν ένα καταπληκτικό ματς, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με 92-86.

Ο Χάουαρντ ήταν όλα τα λεφτά για τη Μπασκόνια με 28 πόντους (21 στο ημίχρονο), με τον Γκιεντράιτις να προσθέτει 21. Αυτή ήταν η έκτη νίκη των Βάσκων για το 11-5 και το 8-1 εντός έδρας, με την Ρεάλ να ”πέφτει” στο 10-6.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές 80-72

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εντυπωσιακή στην τελευταία περίοδο, ποδοπάτησε την Αναντολού Εφές μέσα σε οκτώ λεπτά και πήρε την εντός έδρας νίκη με 80-72.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο μεγάλος ηγέτης της Μακάμπι, Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, όντας καθοριστικός στο διάστημα που ανέτρεψε το ματς η Μακάμπι. Άλλους 12 πόντους είχε ο Ντιμπαρτολομέο, ενώ από 11 οι Κόλσον και Άνταμς. Για την Εφές, που έπεσε στο 8-8 και συνεχίζει να προβληματίζει, 20 πόντους είχε ο Κλάιμπερν, 14 ο Μπομπουά και 13 με 7 ασίστ ο Μίσιτς.

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 90-79

Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε την αντεπίθεσή της, καθώς με κυριαρχική εμφάνιση επικράτησε της Βαλένθια με σκορ 90-79, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Μπίλι Μπάρον ήταν ξανά απολαυστικός, με τον Μπράντον Ντέιβις να κάνει επίσης γεμάτη (από στατιστικής άποψης) εμφάνιση. Στον αντίποδα, η προσπάθεια του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έμεινε ανεκμετάλλευτη, δεδομένου πως η Βαλένθια έκλεισε τον αγώνα με 28.8% στο τρίποντο και 15 ασίστ για 13 λάθη.

Παρτιζάν – Μπάγερν Μονάχου 83-77

Η Παρτιζάν, τα χρειάστηκε στο τέλος, αλλά παρόλα αυτά αξιοποίησε το διπλό στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενέρ, πανηγυρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά επί της Μπάγερν με 83-77, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-9 και πλέον απέχουν μια νίκη από την οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Έξουμ με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Λεσόρ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για περίπου 20 λεπτά, έχοντας 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για τους Βαυαρούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 5-12, ξεχώρισε ο Χάντερ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Μονακό – Ζαλγκίρις Κάουνας 84-82

Μπορεί ο Μάικ Τζέιμς να βρέθηκε σε κακή βραδιά (2π, 3ασ) και η Μονακό να έχανε ακόμα και με διψήφιες διαφορές από τη Ζαλγκίρις στο Πριγκιπάτο, όμως έδειξε χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Οκόμπο και “τραγικό ήρωα” τον Σμιτς για τους Λιθουανούς επικράτησε με 84-82.

Ο Οκόμπο έκανε σπουδαία πράγματα με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 4 κλεψίματα, διαλύοντας τα κοντέρ. Συμπαραστάτης του ήταν ο Άλφα Ντιαλό (14π), ενώ 14 πόντους με 6/7 σουτ είχε ο Ουατάρα.

Από την Ζαλγκίρις, οι 18 πόντοι και τα 5 ριμπάουντ του Ρόλαντς Σμιτς και οι 17 πόντοι, τα 4 ριμπάουντ και οι 5 ασίστ του Κίναν Έβανς δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.