La Liga: Με νίκη έκλεισε τη χρονιά η Ατλέτικο Μαδρίτης

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2022 η Ατλέτικο Μαδρίτης, νικώντας την Έλτσε

Για την 15η αγωνιστική της La Liga, τη νίκη πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ ισόπαλα έληξαν οι αναμετρήσεις της Μπέτις με τη Μπιλμπάο και της Χιρόνα με τη Βαγιεκάνο.

Ατλέτικο Μαδρίτης- Έλτσε 2-0

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της ουραγού Έλτσε στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν αποβλήθηκε ο Βερντού, ενώ μέσα σε τέσσερα λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (50΄-53΄) ο Ερμόσο δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και πήρε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια. Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ζοάο Φέλιξ τρία λεπτά μετά την αποβολή του συμπαίκτη του και να «κλειδώσουν» το «τρίποντο» στο 74΄ με τον Μοράτα.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών η Έλτσε έμεινε με 9 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αποβλήθηκε και ο Κουΐνια με δύο κίτρινες μέσα σε πέντε λεπτά!

Χιρόνα- Βαγιεκάνο 2-2

Η Χιρόνα ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Βαγιεκάνο. Η Ράγιο προηγήθηκε δύο φορές στο 2′ με τον Καμέγιο και στο 62′ με τον Παλαθόν, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο πέναλτι «απάντησαν» ισάριθμες φορές στο 34′ με τον Καστεγιάνος και στο 76′ με τον Σάιθ. Στις καθυστερήσεις η Χιρόνα θα έφτανε στη νίκη, αλλά ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ.

Μπέτις- Μπιλμπάο 0-0

Η Μπιλμπάο έμεινε «όρθια» στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» απέναντι στην Μπέτις, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, στο δεύτερο χρονικά ματς της 15ης αγωνιστικής, που όπως και το πρώτο δεν ανέδειξε νικητή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Λουίς Φελίπε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (34΄πεν. Καστεγιάνος, 76΄πεν. Σάιθ – 2΄ Καμέγιο, 62΄ Παλαθόν)

Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ελτσε 2-0 (56΄ Ζοάο Φέλιξ, 74΄ Μοράτα)