Euroleague: Έδειξε ψυχή και άλωσε το Πριγκιπάτο ο Ολυμπιακός

“Άλωσε” το Μονακό ο Ολυμπιακός, ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και βλέπει Βελιγράδι.

Τα “χρειάστηκε” ο Ολυμπιακός, αλλά νίκησε με 83-87 τη Μονακό στο Πριγκιπάτο στο Game 3 των πλέι οφ της Euroleague, κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Οι Πειραιώτες θέλουν τη νίκη την Παρασκευή στο 4ο ματς για να πάνε στο φάιναλ φορ, αλλιώς η σειρά θα επιστρέψει στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή του Μουστάφα Φαλ κάτω από το καλάθι (14-18 στο 7’). Ωστόσο, λάθη και αστοχία από την γραμμή των βολών, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αντεπιτεθούν και να προσπεράσουν με 23-19 στο 10’. Μάλιστα, ένα λεπτό νωρίτερα ο θηριώδης Γάλλος σέντερ φορτώθηκε με 2ο φάουλ, γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τον «τραβήξει» στον πάγκο.

Με επιθετική αιχμή τον Μάικ Τζέιμς η Μονακό παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το 13’ (28-24). Όμως, ο Ολυμπιακός δεν άργησε να αντιδράσει… Πίεσε στην άμυνα (με τον Ζαν Σαρλ να κάνει πολύ καλή δουλειά μέσα στην ρακέτα), βρήκε επιθετικές λύσεις δια χειρός Βεζένκοφ και Γουόκαπ, και ανέκτησε το προβάδισμα (33-38 στο 17’). Με ένα επί μέρους σκορ 8-2 οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (41-40), όμως, με προσωπικό κρεσέντο του Κώστα Σλούκα η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +4 (41-45).

Δύο σερί τρίποντα των Ντόρσεϊ και Παπανικολάου, έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +8 (43-51), όμως, η διαφορά αυτή χάθηκε –λόγω κακών επιλογών και αμυντικών κενών- μέσα σε ένα λεπτό (51-51)! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, ανέκαμψαν άμεσα! Πιεστική άμυνα και επιθετική πολυφωνία… μεταφράστηκαν σε ένα επί μέρους σκορ 5-20 (+15, 56-71 στο 29’).

Με καλάθι του Σλούκα διαμορφώθηκε το 58-73 στο 31’ και έκτοτε οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν επιθετικό μπλακ άουτ μέχρι το 35’, όταν και η Μονακό είχε πλησιάσει στους 4π. (69-73). Και δεν σταμάτησε εκεί… Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν βρει ρυθμό και με τρίποντο του Λι προσπέρασαν με 80-79, 1:24 για το τέλος! Άμυνα και ψυχραιμία από την γραμμή των βολών έδωσαν στην ομάδα μας αέρα 5π. (80-85). 6.2’’ για το τέλος ο Μπέικον μείωσε σε 83-85, όμως, με 2/2 ελεύθερες βολές ο Σλούκας «σφράγισε» το μεγάλο διπλό!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87