Champions League: Επιβλητική Λίβερπουλ με το… ένα πόδι στον τελικό

Ανώτερη η Λίβερπουλ, “καθάρισε” τη Βιγιαρεάλ στο Άνφιλντ και βρίσκεται ένα βήμα από τον τελικό του Champions League

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ στο Άνφιλντ, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Champions League.

Δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με τους «Κόκκινους» να έχουν την υπεροχή και τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τα τέρματα σημειώθηκαν με το αυτογκόλ του Εστουπινιάν και του Μανέ.

Ο Μανέ έφτασε τα 20 γκολ στο Champions League, δεκατέσσερα εκ των οποίων έχουν επιτευχθεί στην φάση των νοκ άουτ αγώνων. Το σημερινό ήταν το τρίτο του σε ημιτελικό, μετά τα δύο που είχε σημειώσει εναντίον της Ρόμα το 2018 (ένα σε κάθε ματς με τους “Ρωμαίους”).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρίσκεται με το… ένα πόδι στον τελικό της 28ης Μαΐου στο “Παρκ ντε Πρενς” του Παρισιού, καθώς έχει ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τρίτης (3/5) στο Ντε Λα Κεράμικα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ πίεζε ασφυκτικά και είχε συνεχώς την κατοχή της μπάλας, αλλά το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Η σημαντικότερη φάση ήταν το δοκάρι του Τιάγκο στο 42′.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου, όμως, οι “Κόκκινοι” ήταν εντυπωσιακοί και με 2 γκολ μέσα σε 2 λεπτά (αυτογκόλ Εστουπινιάν, Μανέ) καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για τρίτο και τέταρτο τέρμα, αλλά το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ (81’ Γκόμες), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (72’ Κεϊτά), Τιάγκο, Λουίς Ντίαζ (81’ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ (72’ Ζότα).

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Εστουπινιάν (72’ Οριέ), Καπού, Παρέχο (72’ Τριγέρος), Τσουκβουέζε (72’ Ντιά), Κοκλέν (57’ Πεδράθα), Λο Σέλσο, Ντανζουμά (86’ Αλκάθερ).