Euroleague: Εκπλήξεις, ντέρμπι και πλούσιο θέαμα

Στην έναρξη της πρώτης “διαβολοβδομάδας” της φετινής Euroleague, υπήρξε πλούσιο θέαμα, μερικές εκπλήξεις και πολύ δυνατές αναμετρήσεις.

Στην έναρξη της 3ης αγωνιστικής, αλλά και της πρώτης “διαβολοβδομάδας” της σεζόν, οι αναμετρήσεις που διεξήχθησαν ήταν ανάλογες του θεάματος που περίμενε το ευρωπαϊκό κοινό και όχι μόνο.

Τα ματς τα οποία ξεχώρισαν ήταν σαφώς αυτό ανάμεσα στην Εφές με τη Βαλένθια, με τους Ισπανούς να παίρνουν ένα φοβερό και πολύ δύσκολο “διπλό” μέσα στην Τουρκία. Επίσης, φοβερή ήταν και η “απόδραση” της Αρμάνι Μιλάνο από τη Σερβία και την έδρα της Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Πιο αναλυτικά:

Αναντολού Εφές – Βαλένθια 91-92

Οι 2/2 βολές του Τζόουνς στα 5’’ πριν τη λήξη και ένα φοβερό λάθος των Μπράιαντ-Κλάιμπερν στην τελευταία επαναφορά, έδωσαν τη νίκη με 92-91 στη Βαλένθια απέναντι στην Αναντολού Εφές.

Πέρα από τον Τζόουνς των 15 πόντων, ο Ντούμπλιεβιτς έκανε φοβερό ματς με 20 πόντους, για τους νικητές των 16/33 τριπόντων. Μίτσιτς και Κλάιμπερν με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα δεν ήταν αρκετοί για την Εφές του 1-2.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βίρτους Μπολόνια 68-65

Παρότι κυνηγούσε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τη Βίρτους, η Ζαλγκίρις Κάουνας τελικά επικράτησε οριακά με 68-65, πανηγυρίζοντας την πρώτη της φετινή νίκη.

Ο Ίγκνας Μπραζντέικις είχε 14 πόντους, 6 εκ των οποίων στο τελικό σερί 8-0, ενώ 13π πρόσθεσε ο Σμιτς. Ο Ουίμς με 15 ήταν ο κορυφαίος της Βίρτους Μπολόνια.

Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 84-63

Η “καταιγιστική” Φενέρμπαχτσε, του Δημήτρη Ιτούδη, σάρωσε 84-63 τη Βιλερμπάν στην Κωνσταντινούπολη και έφτασε στο 3/3 στη φετινή διοργάνωση, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Νικ Καλάθης (11π. με 4/6δίπ., 1/2τρίπ., 0/1β., 3ρ., 8ασ., 1κλ., 1λ. σε 20:29) σκόραρε τους τελευταίους 6 πόντους στο 9-0 σερί στην τρίτη περίοδο που σταθεροποίησε τη διαφορά σε διψήφιους αριθμούς, ενώ ο Κάρσεν Έντουαρντς (19π. με 3/7δίπ., 3/4τρίπ., 4/4β., 1ρ., 1ασ., 3λ. σε 23:02) φρόντισε η κατάσταση να παραμείνει αμετάκλητη με 13 δικούς του στην τέταρτη.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μονακό 78-70

Με τον Μπάλντγουιν να ευστοχεί σε 5 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι υποχρέωσε την Μονακό στην πρώτη της ήττα (78-70) στη φετινή Ευρωλίγκα, παρά το γεγονός πως είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 19 πόντους διαφορά.

Ο Μπόλντγουϊν με 21 πόντους (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), 12 εκ των οποίων στο τέλος, ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά, την ώρα που η Μονακό τα έκανε μαντάρα στο τέλος. Ο Λορέντζο Μπράουν πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ασίστ, όντας άξιος συμπαραστάτης του Μπόλντγουϊν, την ώρα που οι 21 πόντοι του Λόιντ και οι 15 του Τζέιμς δεν ήταν αρκετή για τη Μονακό.

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 73-84

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα “πάτησε το γκάζι”, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της με 73-84.

Ο Λαπροβίτολα ήταν ο MVP των νικητών με 14 (4/8 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σατοράνσκι με 7 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Αμπρίνες με 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Βέσελι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Παρτιζάν – Αρμάνι Μιλάνο 75-80

Αν και έχανε στο πρώτο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Βελιγράδι 80-75 και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της.

Ο Σιλντς έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους (7/11 σουτ, 8/8 βολές). Στους 15 ο Ντέιβις και στους 12 ο Πάνγκος.