La Liga: Στοπ της Βαγεκάνο στην Ατλέτικο

Μοιράστηκαν βαθμούς Ράγιο Βαγεκάνο και Ατλέτικο Μαδρίτης, ισοπαλίες και στα Σεβίλλη-Βαλένθια και Χετάφε-Μπιλμπάο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις νίκες με την Ράγιο Βαγεκάνο, ενώ ισόπαλα ήρθαν και τα άλλα δύο παιχνίδια Σεβίλλη- Βαλένθια και Χετάφε- Μπιλμπάο.

Οι «ροχιμπλάνκος» έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες δεν κατάφεραν να κάνουν το 4Χ4, καθώς οι φιλοξενούμενοι με το γκολ-πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγαν με το πολύτιμο 1-1. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πλεον πιάνει την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 20΄ με τον Μοράτα, μετά από ασίστ του Γκριεζμάν, δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βρουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το τρίποντο, με αποτέλεσμα να δεχτούν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Βαλένθια στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ με τον Καβάνι στο 6΄, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Λαμέλα στο 86′. Στο 90+11′ οι  φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκαγιά, αλλά ο Μπόνο με σωτήρια επέμβαση, απέτρεψε την ήττα των Σεβιγιάνων.

Η Μπιλμπάο έμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη, καθώς δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Χετάφε (2-2). Δύο φορές προηγήθηκε με τους Γουίλιαμς (2′) και Γκαρσία (62′), αλλά δέχτηκε ισάριθμες απαντήσις από τους Αλένια (27′) και Χαντάντι (76′).

Σεβίλλη-Βαλένθια 1-1 (86΄ Λαμέλα – 6΄ Καβάνι)

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (27΄ Αλένια, 76΄ Χαντάντι – 2΄ Γουίλιαμς, 62΄ Γκαρσία)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (20΄ Μοράτα – 90΄+ πέν. Φαλκάο)