Euroleague: “Έλιωσε” στο “καμίνι” τη Μονακό και πάει Βελιγράδι ο Ολυμπιακός!

Μεγαλειώδης πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four της Euroleague στο Βελιγράδι μετά τη νίκη επί της Μονακό στο ΣΕΦ!

Την πρόκριση στο Final Four της Euroleague στο Βελιγράδι πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 94-88 τη Μονακό στο ΣΕΦ για το Game 5 των προημιτελικών και έκανε το 3-2 στη σειρά.

Οι “ερυθρόλευκοι” πάνε σε Final Four ξανά μετά το 2017 και συνολικά για ενδέκατη φορά στην ιστορία τους και θα διεκδικήσουν το 4ο τρόπαιό τους μετά από εκείνα του 1997, 2012 και 2013.

Στο Βελιγράδι θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την Αναντολού Εφές στις 19 Μαΐου και στη συνέχεια τον νικητή ή τον ηττημένο του Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα στις 21/5.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, κάτι που αποδεικνύει και το σκορ της πρώτης περιόδου (11-13). Στην συνέχεια, όμως, η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθετικές επιλογές και τα λάθη των «ερυθρολεύκων», βρήκε στόχο από την περιφέρεια και κατάφερε να «χτίσει» μια διάφορα 11π. (19-30) στο 14’. Με επιθετικό ρεσιτάλ του Σακίλ ΜακΚίσικ και ουσιαστικές λύσεις δια χειρός Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 4π. (38-42) στο 18’, όμως, με δύο σερί τρίποντα από τον Ουαταρά η Μονακό αύξησε αυτόματα ξανά τις αποστάσεις (38-48). Τελικά, ο Τόμας Γουόκαπ την… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και διαμόρφωσε το 41-48, σκορ με το οποίο διαμορφώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Μονακό έλεγξε τον ρυθμό σταθερά μέχρι και το 13’ (45-53), όμως, με «σκυλίσια» άμυνα και επιθετική αιχμή τον Τόμας Γουόκαπ ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους σκορ 11-2 προσπέρασε με 56-55. Παρότι το ΣΕΦ «φλεγόταν», οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, αλλά και την ευστοχία από την γραμμή των 6.75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 4π. (66-70).

Στην 4η περίοδο ο επιθετικός ρυθμός… ξέφυγε. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχες στήθος με στήθος και αλληλοπροσπεράσματα μέχρι τέλους, με τον Κώστα Σλούκα να σκοράρει σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητά για την ομάδα μας (91-86, 1:40 για το τέλος). Με τρίποντο ο Ντόρσεϊ διαμόρφωσε το 94-88, ενώ χάρη στην σπουδαία άμυνα των «ερυθρολεύκων» η μπάλα έμεινε στα χέρια της Μονακό δύο φορές!

Δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88.