Champions League: Ανατροπή και πρόκριση στον τελικό για την «Βασίλισσα»

Με τεράστια ανατροπή, η «φανέλα» της Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό του Champions League

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο Μπερναμπέου και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League.

Τι και αν έπαιξε χωρίς τον Αλάμπα, τι και αν έφαγε γκολ στο 73ο λεπτό και ήθελε δύο για να πάει το παιχνίδι στην παράταση, τι και αν δει τον Γκρίλις να φτάνει δύο φορές κοντά στο γκολ, η Ρεάλ με δύο γκολ του Ροντρίγκο στο 90′ και στο 90+2′ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και ο Μπενζεμά με εκτέλεση πέναλτι στο 94′ έδωσε στους «μερένγκες» το εισιτήριο για τον τελικό.

Στον τελικό του Παρισιού στις 28 Μαϊου η ομάδα του Αντσελότι θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο πέμπτο λεπτό με την κεφαλιά του Μπενζεμά που έφυγε ψηλά μετά την σέντρα του Καρβαχάλ. Ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γάλλος με πλάσαρε σωστά.

Η Σίτι απάντησε στο 15ο λεπτό με το σουτ του Ντε Μπρούινε που μπλόκαρε ο Κουρτουά.

Ο Μπερνάντο Σίλβα στο 20ο λεπτό βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Κουρτουά με τον Βέλγο να βγαίνει νικητής από την μονομαχία.

Στο 23ο λεπτό, ο Ζεσούς δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ρεάλ.

Στο 46ο λεπτό, η Μαδριλένοι έφτασαν κοντά στο γκολ με το γύρισμα του Καρβαχάλ στην περιοχή και την προβολή του Βινίσιους στο δεύτερο δοκάρι που έφυγε άουτ.

Στο 73ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ριάντ Μαχρέζ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βγήκε σε αντεπίθεση, ο Μπερνάντο Σίλβα πάσαρε στον Μαχρέζ, ο Αλγερινός σούταρε στην γωνία του Κουρτουά και έδωσε το προβάδισμα στην Σίτι.

Στο 84ο λεπτό, ο Κανσέλο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Κουρτουά σε εξαιρετική επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκρίλις σε δύο περιπτώσεις είδε να του στερείται το γκολ. Αρχικά, ο Καμαβινγκά έδιωξε στην γραμμή την προσπάθεια του Άγγλου και στην συνέχεια ο τερματοφύλακας της Ρεάλ με το πόδι έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 90ο λεπτό, η Ρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την προβολή του Ροντρίγκο μετά το γύρισμα του Μπενζεμά.

Στο 90+2′, ο Βραζιλιάνος έβαλε ξανά σπουδαίο γκολ μετά από αυτό με την Τσέλσι και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με κεφαλιά μετά την σέντρα του Καρβαχάλ.

Στο 94ο λεπτό, η Ρεάλ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με την εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά που κέρδισε ο ίδιος από τον Ντίας.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, ο Κουρτουά έσωσε την Ρεάλ καθώς έδιωξε την κεφαλιά του Φοντέν και ο Φερναντίνιο που πήρε το ριμπάουντ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Σκόρερ: 90′,90+2′ Ροντρίγκο, 94′ Μπενζεμά – 73′ Μαχρεζ

Κάρτες: 9′ Μόντριτς, 65′ Καρβαχάλ, 84′ Μιλιτάο, 96′ Βαλβέρδε – 9′ Λαπόρτ, 101′ Στέρλινγκ, 113′ Ζιντσένκο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (115′ Βαγιέχο), Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς (75′ Καμαβινγκά), Κασεμίρο(75′ Ασένσιο), Κρόος (68′ Ροντρίγκο), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (105′ Θεμπάγιος), Βινίσιους (115′ Βάσκεθ)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (72′ Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόδρι (99′ Στέρλινγκ), Ντε Μπρόινε (72′ Γκουντογκαν), Μαχρέζ (85′ Φερναντίνιο), Ζεζούς (78′ Γκρίλις), Φόντεν