Euroleague: Ένα βήμα από την πρόκριση η Εφές που “πάτησε” τη Ρεάλ

Σαν επανάληψη του πρώτου αγώνα, η Εφές έκανε “περίπατο” απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, που λύγισε στην 3η περίοδο και έκανε το 2-0 της σειράς

Στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολη, η Αναντολού Εφές επικράτησε εύκολα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Game 2 με 91-68 και έκανε το 2-0 στις νίκες της σειράς.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 23 πόντους και ο Βασίλιε Μίσιτς που σκόραρε 23 πόντους. Από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Τόμκινς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε με ταχύτητα από το προηγούμενο παιχνίδι και πριν καν συμπληρωθεί πεντάλεπτο στον αγώνα πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων, με σκορ 12-5. Οι γηπεδούχοι έχοντας από την αρχή τον έλεγχο ανέβασαν την διαφορά τους από την Ρεάλ Μαδρίτης στο τέλος της 1ης περιόδου, στο +9, 22-13.

Στη 2η περίοδο άρχισε να αναλαμβάνει ο Σέιν Λάρκιν και στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η απόσταση των δύο ομάδων έγινε διψήφια, στο +12, 31-19. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε μια προσπάθεια να ανακάμψει αλλά ήταν πολύ άστοχη, ειδικά στο τρίποντο με 2 στα 13 και κάπως έτσι η Εφές πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, μπροστά με 12 πόντους, 44-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ηγέτη της Εφές και τον Βασίλιε Μίσιτς να “βομβαρδίζουν” το ισπανικό καλάθι και τα ποσοστά των Τούρκων σε δίποντα και τρίποντα κοντά στο 60%, η Ρεάλ λύγισε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως στο πρώτο παιχνίδι. Στο τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε για την ομάδα τους Αταμάν στους 20 πόντους και σκορ 65-45.

Η 4η περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εφές να έχει ήδη ξεφύγει από το προηγούμενο δεκάλεπτο και την Ρεάλ σαν επανάληψη του προηγούμενου αγώνα να έχει εγκαταλείψει το παιχνίδι. Η τουρκική ομάδα κέρδισε εν τέλη με διαφορά +23 και σκορ 91-68, κάνοντας έτσι το 2-0 στις νίκες στην σειρά προημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 21 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίνγκλετον 4 (1), Μπαλμπάι, Σανλί 7 (1), Μορμάν 9 (1), Τουντσέρ, Πλάις 1, Μίτσιτς 23 (4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 6, Σιμόν 7 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 11 (2/6 τρίποντα), Αμπάλντε, Τάιους 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (0/6 σουτ, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέγες 6, Βούκτσεβιτς 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 9 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρολ, Γιουλ 4 (2/7 σουτ), Τόμπκινς 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τέιλορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/35 δίποντα, 12/20 τρίποντα, 13/18 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/37 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 16/20 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη