Νίκησε και κρατάει τη διαφορά η Ατλέτικο Μαδρίτης

Με νίκη κόντρα στην Ουεσκα, η Ατλέτικο Μαδρίτης φιγουράρει μόνη πρώτη στη La Liga, κρατώντας τη διαφορά

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Ουέσκα, στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής και πλέον φιγουράρει μόνη πρώτη στη La Liga, με 73 βαθμούς.

Ο Σιόβας -που ξεκίνησε βασικός, έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ και να τους αιφνιδιάσει μόλις στο 3′, ενώ αντιθέτως ο Κορέα με ωραία προσποίηση στον Ινσούα, σκόραρε στο 39ο λεπτό, στέλνοντας τους «ροχιμπλάνκος» στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Με την ίδια εικόνα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με την Ουέσκα να χάνει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Όμως στο 80′ ήρθε ο Καράσκο για να αξιοποιήσει την ασίστ του Γιορέντε και να «γράψει» το τελικό 2-0 υπέρ της Ατλέτικο.