Euroleague: Ένα βήμα πιο κοντά στο Final Four η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το 2-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Πλησιάζει στο Final Four της Euroleague η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε με 78-67 της Φενέρμπαχτσε και έκανε το 2-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Με τον Νάντο ντε Κολό να τραυματίζεται στο 2ο λεπτό του αγώνα (του άνοιξε η μύτη, μετά από αγκωνιά που δέχθηκε από τον Κουρμπάνοφ) και να επιστρέφει αποσυντονισμένος στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ δεν… πτοήθηκε από τη μαγική εμφάνιση του Μάρκο Γκούντουριτς μέχρι το ημίχρονο (20π., με 4/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ).

Οι Ρώσοι βρήκαν τα μακρινά σουτ στη δεύτερη περίοδο και πιο αποτελεσματικοί στο παιχνίδι τους εξασφάλισαν μία διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (50-42). Ακόμη κι όταν η Φενέρ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ βρήκε λύσεις από τα 6.75 από τους Αντόνοφ και Κουρμπάνοφ, κρατώντας με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα.

Η τουρκική ομάδα προσπάθησε για την υπέρβαση στον… επίλογο του αγώνα, βρέθηκε στο -6 στο 36΄ (67-61), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κουρμπάνοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε στο 38΄ από τα 6.75 ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 8-4, με το οποίο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι με +10 (75-65), «σφραγίζοντας» στη συνέχεια με την άμυνά της τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάνιελ Χάκετ με 14 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Φενέρ διασώθηκε ο Μάρκο Γκούντουριτς.

Υπενθυμίζεται ότι η τουρκική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους πολύτιμους Γιαν Βέσελι, Τζάρελ Έντι, Νταϊσόν Πιερ, Μπόμπι Ντίξον, αλλά και τον προπονητή της, Ιγκόρ Κοκόσκοφ.