Euroleague: Ήττα στο τέλος για τον Παναθηναϊκό

Λεπτομέρειες και αμυντική ολιγωρία στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τη νίκη μέσα στη Βιτόρια.

Ο Παναθηναϊκός αν και πάλεψε μέχρι τέλους δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 81-79 από την Μπασκόνια για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στο 1-2 ενώ την Παρασκευή τους περιμένει στην Μαδρίτη η Ρεάλ σε μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην νίκη και κρατούσε την τύχη του αγώνα στα χέρια του όμως ο Παπαπέτρου αστόχησε στο τρίποντο της νίκης με την Μπασκόνια να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο.

Μέγγενη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ σε κρίσημα μάλιστα σημεία, ριμπάουντ που τις περισσότερες φόρες μεταφράστηκαν σε εύκολα καλάθια για την ομάδα του Ντόυσκο Ιβάνοβιτς η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο ήταν η καλή ευστοχία της Μπασκόνια από τη γραμμή των 6,75 με τους παίκτες της Ισπανικής ομάδας να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 13/30 την ίδια στιγμή που στους δύο προηγούμενους αγώνες είχαν συνολικά 8/50.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Μπασκόνια να είναι ψύχραιμη και τον Παναθηναϊκό να χάνει τη συγκέντρωση του και παρ ότι επέστρεψε από το -11 της τρίτης περιόδου και έφτασε να διεκδικεί την νίκη στο τέλος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη δουλειά.

Σεντεκέρσκις με 15, Φοντέκιο με 16 και Γκεντράιτις επίσης με 16 ήταν τα πρώτα βιολιά στην ορχήστρα του Ιβάνοβιτς, ενώ ο Γκρέιντερ με 12 ολοκλήρωσε το καρέ των σκόρερ.

Από τον Παναθηναϊκό ο Παπαπέτρου είχε 22 πόντους με τον Μέικον να ακολουθεί με 12 και με δύο πολύ σημαντικά τρίποντα στο τέλος που λίγο έλειψε να δώσουν την νίκη στους “πράσινους”

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρότσα – Πάντερ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).