FIBA Europe Cup: Πρεμιέρα με νίκη για τον Ιωνικό

Με τον ιδανικότερο τρόπο επέστρεψε μετά από 37 χρόνια στα Κύπελλα Ευρώπης ο Ιωνικός.

Καλύτερη εκκίνηση στους ομίλους του FIBA Europe Cup δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Ιωνικός, στην επιστροφή του στα Κύπελλα Ευρώπης έπειτα από 37 χρόνια. Η ομάδα της Νίκαιας παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε στη «Mons Arena» της βελγικής Μονς Ενό με 78-75 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής κι έκανε ποδαρικό με το δεξί στον 6ο όμιλο. Καταπληκτικό παιχνίδι από τον Γιουτζίν Άντονι Τζέρμαν, ο οποίος… σταμάτησε στους 21 πόντους (5/7 τριπ.), εξαιρετικά ώριμος και αποτελεσματικός κι ο Γόντικας με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ συγκρατημένα το παιχνίδι και με πάρα πολλά άστοχα σουτ, με τον Τζέρμαν όμως να δείχνει σε σπουδαία βραδιά και να ηγείται από νωρίς, διατηρώντας σταθερά τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή. Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται με έναν πόντο χάρις τις 3/3 βολές του Αθηναίου, ο οποίος πήρε έξυπνα το φάουλ από τον Χένσον με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ιωνικός πάτησε… γκάζι με το «καλησπέρα» και δεν ξανακοίταξε πίσω του. Με τον Τζέρμαν να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 και τους Γόντικα και Μουσταφά σταθερές αξίες σε άμυνα και επίθεση, οι Νικαιώτες ξέφυγαν με 9 πόντους κι έβαλαν τις βάσεις για το μεγάλο διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός βρήκε κι άλλα «μεγάλα» σουτ από τον Τζέρμαν και τον Γόντικα, έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (52-62 και 55-65) και παρότι πιέστηκε στο φινάλε μετά από ορισμένα μακρινά σουτ των Βέλγων είχε ψυχραιμία στις βολές για να κατακτήσει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα του εφετινού FIBA Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78

ΜΟΝΣ ΕΝΟ (Βεντράν Μπόσνιτς): Κέιτζ 2, Νίκολς 9 (2), Πάσαλιτς 7 (1), Πέναβα 11, Τάιους 16 (2/8 τρ.), Μορτάν 3 (1), Ενζεκουέσι 15, Χένσον 12 (2/7 τρ.).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Αθηναίου 7, Χουγκάζ 7 (1), Τζέρμαν 21 (5/7 τρ.), Γόντικας 18 (8 ριμπ.), Κολοβέρος 3 (1), Αρσενόπουλος 3, Άρτις 6, Γκιουζέλης 2, Μούρτος 4, Μουσταφά 7 (1)