Euroleague: Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Την ήττα στην παράταση γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Παρτιζάν

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Παρτιζάν με 92-87 (κ.δ. 78-78) στο Βελιγράδι, για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Aυτή ήταν η τρίτη ήττα των «πράσινων» στην παράταση στη φετινή σεζόν. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 19 πόντους, ενώ για τους Σέρβους ξεχώρισε ο Ζακ Λεντέι με 23 πόντους

Οι πρώτες κατοχές της Παρτίζαν εκδηλώθηκαν από το low post, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος για ν’ απαντήσει επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με +6 (19-13 στο 7′) χάρη στη δημιουργία του Κώστα Σλούκα και τα καλά ποσοστά του Μάριους Γκριγκόνις. Με τον Κέντρικ Ναν να δίνει πολύτιμες λύσεις οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά οκτώ πόντων (32-24 στο 15′).

Μέχρι το ημίχρονο όμως, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των «πράσινων» και με επιθετικά αιχμή τον Ζακ ΛεΝτέι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα του πρώτου μέρους (39-38).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς όσο περνούσε η ώρα και μάλιστα προηγήθηκαν με 71-61 στο 35’. Στην τελική ευθεία όμως, η Παρτίζαν έβαλε πολλά μεγάλα σουτ, με επιθετικές αιχμές τους Ντόζιερ και Πάντερ φέρνοντας το ματς στα ίσια (78-78).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Παρτίζαν πήρε γρήγορα το προβάδισμα και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, (κ.α. 78-78), 92-87.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (1), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (1), Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2, Ντοζίερ 16 (2), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6, Γκραντ 14 (1), Ναν 19 (2), Λεσόρ 16, Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13, Μαντζούκας.