Βιγιαρεάλ-Παναθηναϊκός: Ξύπνησε αργά, είπε «αντίο» στο Europa και «κοιτάζει» το Conference

Τα λάθη στοίχησαν στον Παναθηναϊκό, ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ και πλέον στόχος είναι το Conference.

Για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου Europa League, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το come-back απέναντι στη Βιγιαρεάλ, ηττήθηκε με 3-2 στο «Estadio de la Ceremica» και πλέον θα παλέψει για το Europa Conference League.

Ο Παναθηναϊκός αν και αντιμετώπισε την αρχική πίεση της Βιγιαρεάλ, δέχθηκε δύο γκολ σε πέντε λεπτά, όπου τα πάντα έγιναν λάθος στα μετόπισθεν και έμεινε πίσω στο σκορ σε ένα σημείο του αγώνα που έδειχνε πως ελέγχει το ματς. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με τον Μπαένα στο 29’ και ο Κομεσάνια διπλασίασε το σκορ για να δώσει ψυχολογία στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν γρήγορο γκολ καθώς ο Αράο έχασε τη μπάλα, οι παίκτες του Μαρθελίνο την έκλεψαν και ο Μοράλες σημείωσε το 3-0.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Παλάσιος από το κερδισμένο πέναλτι του Αϊτόρ, ενώ στο 81’ ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας πήρε την υπέροχη μπαλιά του Βιλένα και έκανε το 3-2.

Το παιχνίδι:

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Μπρινιόλι να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια και τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Αράο και Μλαντένβιτς τετράδα στην άμυνα. Οι Ρούμπεν, Τσέριν και Μπερνάρ άρχισαν στον άξονα, με τους Παλάσιος-Αϊτόρ στα άκρα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Βιγιαρεάλ πίεζε αρκετά ψηλά τους «πράσινους», προσπαθώντας να τους οδηγήσει σε λάθη. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 10’. Από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μλαντένοβιτς, αυτός σούταρε,  η μπάλα κόντραρε στον Πέρεθ που έκανε ένα ευθύβολο σουτ αλλά ο Ρέινα απέκρουσε.

Οι Ισπανοί στο 20’ απείλησαν με τον Μοράλες από μακριά και τον Μπρινιόλι να διώχνει την τελευταία στιγμή με τις γροθιές του και να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγο πριν το ημίωρο ο Ακόμαχ πέρασε από τα δεξιά τον Μλαντένοβιτς, έκανε την κάθετη κίνηση και την πάσα προς τον Μπαένα ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Ιταλό γκολκίπερ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0).

Στο 34ο λεπτό μια εξαιρετική ο Μοράλες με εξαιρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έβγαλε την μπάλα έξω, ο Κομεσάνα σούταρε και έγραψε το 2-0 για την Βιγιαρεάλ.

Με το «καλησπέρα» στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μαρθελίνο εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό αμυντικό λάθος του Αράο, που επέτρεψε στον Μπαένα να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μοράλες, ο οποίος μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 3-0.

Στο 60ο λεπτό ο Αϊτόρ πλάσαρε εύστοχα όμως το γκολ ακυρώθηκε, αφού υπήρχε οφσάιντ στη φάση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ισπανός δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και παρότι στην αρχή ο Κρούζλιακ άφησε το ματς να συνεχιστεί, πήγε να δει τη φάση στο VAR και τελικά έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Φώτης Ιωννίδης ανέλαβε την εκτέλεση, αστόχησε καθώς βρήκε το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας, αλλά ο Παλάσιος πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 3-1.

Ο Παναθηναϊκός έχει αποδείξει πολλάκις τη φετινή σεζόν πως δεν τα παρατάει εύκολα και στο 81′ το επιβεβαίωσε. Ο Βιλένα με τρομερή μπαλιά έβγαλε τον Ιωαννίδη στην πλάτη της άμυνας της Βιγιαρεάλ και αυτός νίκησε τον Ρέινα για το 3-2.

Στις καθυστερήσεις ο Μπρινιόλι με μια τριπλή διαδοχική, επέμβαση σε τρία σουτ των γηπεδούχων κράτησε «ζωντανό» το «τριφύλλι» στο ματς.

Κίτρινες: 71’ Ακομάχ, 89′ Αλτί, 90+8′ Πέρεθ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Μαρθελίνο): Φόιθ (Αλτί 78’), Αλμπιόλ (Γκάμπια 47’), Κουένκα, Μορένο, Αχομάχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος (Πεντράθα 78’), Άλεξ Μπαένα (Μορένο 68’), Μοράλες (Μπρέρετον 68’).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβανοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (Χουάνκαρ 89′), Τσέριν (Βιλένα 75’), Πέρεθ, Μπερνάρ (Τζούριτσιτς 60’), Παλάσιος (Μανσίνι 88′), Σπόραρ (Ιωαννίδης 60’), Αϊτόρ.