Euroleague: Πήρε το ντέρμπι η Ρεάλ, μεγάλες νίκες για Βιλερμπάν και Μονακό

Η 21η αγωνιστική της Euroleague ξεκίνησε με 5 αναμετρήσεις, περιέχοντας ντέρμπι, εκπλήξεις αλλά και άνετες νίκες.

Η Euroleague έφτασε αισίως στην 21η αγωνιστική, με την πρώτη μέρα να διεξάγονται 5 αναμετρήσεις, οι οποίες τα είχαν όλα. Φυσικά ξεχώρισε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, το οποίο κρίθηκε στην παράταση.

Πιο αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 91-86 (παρ.)

Παρότι έχανε για 35 λεπτά, η Ρεάλ γύρισε το “clasico” της Euroleague στην παράταση, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 91-86.

Το μόνο θετικό για τους Μπλαουγκράνα είναι ότι διατηρούν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Μαδριλένους, αφού στο ματς του πρώτου γύρου είχαν πάρει καθαρή νίκη (χωρίς παράταση).

Κορυφαίος για την Ρεάλ ήταν ο Ντεκ με 23 πόντους, με τον Γιουλ να έχει 19 και τον Μούσα 18. Από την Μπαρτσελόνα, ξεχώρισε ο Μίροτιτς, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους.

Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 88-94

Επιδεικνύοντας τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των βολών στην τελευταία περίοδο, η Βαλένθια των χιλίων προβλημάτων πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 88-94.

Ο Τζάρεντ Χάρπερ με 20 πόντους και 4 ασίστ ήταν αυτός που έδωσε τον τόνο στην Βαλένθια, με τους Κρις Τζόουνς (16π, 5ασ, 3κλ) και Κάιλ Αλεξάντερ (14π, 4ρ) να ακολουθούν. Από την άλλη πλευρά, το μεγάλο παιχνίδι του Μάοντο Λο (25π, 9/12 σουτ) και οι 17 πόντοι του Γιοχάνες Τίεμαν δεν αρκούσαν για να αποτρέψουν την ήττα.

Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 91-77

Η Βιλερμπάν άστραψε και βρόντηξε κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε βαριά ήττα με 91-77.

Συγκλονιστική ήταν η εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό με 26 πόντους, 5/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές και 5 ασίστ. Από την άλλη, δεν ήταν αρκετοί οι 22 πόντοι του Έντουαρτς για τους φιλοξενούμενους.

Μονακό – Αρμάνι Μιλάνο 101-88

Σε ένα ματς που ήταν αμιγώς επιθετικό και οι άμυνες ήταν απούσες, η Μονακό νίκησε με 101-88 την Αρμάνι Μιλάνο και έμεινε γερά μέσα στην οκτάδα

Ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους, 7 ασίστ και ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι της Μονακό, με τον Λουάου-Καμαπαρό να ξεχωρίζει για την Αρμάνι Μιλάνο έχοντας 19 πόντους.

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις Κάουνας 89-65

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο 2ο ημίχρονο του αγώνα με τη Ζάλγκιρις Κάουνας, γύρισε από το -15 και πανηγύρισε τη νίκη στο ΟΑΚΑ.