Euroleague: Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, “θρίλερ” με νικητή την Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι

Η τελευταία αγωνιστική του 2022 για την  Euroleague έκλεισε με πολύ θεαματικά παιχνίδια και εκπλήξεις.

Η 16η αγωνιστική της Euroleague ήταν η τελευταία για το 2022, με την αυλαία να επιφυλάσσει πολύ δυνατές αναμετρήσεις, με πολύ σημαντικά αποτελέσματα.

Το “αιώνιο” ντέρμπι φυσικά ξεχώρισε, ενώ μεγάλες νίκες πέτυχαν η Βίρτους Μπολόνια και Άλμπα Βερολίνου. Δραματικό φινάλε είχε το ματς του Ερυθρού Αστέρα με τη Μπαρτσελόνα που κρίθηκε στην παράταση.

Αναλυτικότερα οι αναμετρήσεις:

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 94-99

Η Μπαρτσελόνα παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, έστειλε το ματς στην παράταση με απίθανο τρίποντο του Μίροτιτς κι εκεί ”καθάρισε” τους Σέρβους, νικώντας με σκορ 99-94.

Για τους νικητές, 19 πόντους με 10 ασίστ είχε ο Σατοράνσκι, 15π ο Χίγκινς και 14π ο Αμπρίνες, ενώ ο Μίροτιτς πιστώνεται το μεγάλο τρίποντο και τέλειωσε το ματς με 12 πόντους. Για τον Ερυθρό, συγκλονιστικοί ήταν Πετρούσεφ και Νέντοβιτς με 24 πόντους αμφότεροι.

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 79-91

Γυρνώντας από το -12 η Άλμπα Βερολίνου έφυγε νικήτρια με 79-91 από την έδρα της Βιλερμπάν και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 12 αγώνων που μετρούσε στη διοργάνωση.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Τζαλίν Σμιθ, που πέτυχε 21 πόντους με 4/8 τρίποντα. 14 πόντους με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τίμαν και 12 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Μπεν Λάμερς. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σαρλ Καουντί με 14 πόντους και ο Άλεξ Τάιους με 13.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-95

Φανταστική παράσταση από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και τεράστια, σε σημασία και σε εύρος, νίκη επί του Παναθηναϊκού με 95-71. Στο 6-10 οι πράσινοι, στο 10-6 οι Πειραιώτες.

Αναλυτικά η αναμέτρηση εδώ

Βίρτους Μπολόνια – Φενέρμπαχτσε 92-88

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας με σκορ 92-88 της παραπαίουσας Φενέρμπαχτσε, η οποία σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στην Euroleague και έπεσε τέταρτη.

Ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 18 πόντους, τους 14 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Άλλους 13π πρόσθεσε ο Νίκο Μάνιον και 12π ο Κάιλ Γουίμς, ενώ από τη Φενέρ ξεχώρισε ο φοβερός Τζόναθαν Μότλεϊ με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ. Σε καλό βράδυ ήταν και ο Νικ Καλάθης, που είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.