La Liga: Με Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης, νέα γκέλα η Σεβίλλη

Επιστροφή στις νίκες με Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης, συνεχίζει να απογοητεύει η Σεβίλλη

Για την 15η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πήραν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Χετάφε, ενώ ισόπαλες ήρθαν η Θέλτα με τη Σεβίλλη και η Κάντιθ με την Αλμερία.

Με δύο γκολ του Μπενζεμά μέσα σε έξι λεπτά (83′, 89′), η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Βαγιαδολίδ με 0-2. Η “Βασίλισσα” μετά από δύο γκέλες πριν τη διακοπή για το Μουντιάλ, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελεσμάτα και κλείνει τη χρονιά με νίκη.

Η Θέλτα ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σεβίλλη στο Βίγκο. Οι Σεβιγιάνοι σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, ώστε να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Αλμερία έφυγε με την ισοπαλία από την έδρα της Κάντιθ, αλλά ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 83′ για το τελικό 1-1. Το τέρμα της Αλμερίας πέτυχε ο Μελέρο στο 40ο λεπτό.

Η Χετάφε νίκησε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» με 2-0 τη Μαγιόρκα, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.Ο Μπόρχα Μαγιοράλ στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα στο 51 και στο 78′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Μαδρίτης, σταματώντας το σερί των νησιωτών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Χιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (34΄πεν. Καστεγιάνος, 76΄πεν. Σάιθ – 2΄ Καμέγιο, 62΄ Παλαθόν)

Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ελτσε 2-0 (56΄ Ζοάο Φέλιξ, 74΄ Μοράτα)

Χετάφε-Μαγιόρκα 2-0 (51΄,78΄ Μαγιοράλ)

Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (33΄ Βέιγκα – 54΄ Σάλας)

Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (83΄ Πέρεθ – 40΄ Μελέρο)

Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (Μπενζεμά 83′, 89′)