Euroleague: Σπουδαία ντέρμπι, μαχητής Παναθηναϊκός και απίθανος Ολυμπιακός

Ακόμα μια “διαβολοβδομάδα” ξεκίνησε με συναρπαστικές και άκρως θεαματικές αναμετρήσεις για την 13η στροφή της Euroleague.

Η 13η αγωνιστική της Euroleague ξεκίνησε, με ακόμα μια “διαβολοβδομάδα” να κάνει και αυτή την έναρξη της, έχοντας 6 αναμετρήσεις. Όλοι οι αγώνες εκτός αυτού στο ΣΕΦ ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Φενέρμπαχτσε, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, προσφέροντας έτσι για ακόμα μια φορά πλούσιο θέαμα στους μπασκετόφιλους όλης της Ευρώπης.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-73

Ο Ερυθρός Αστέρας έχανε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά έκανε μια ψυχωμένη ανατροπή στο τέλος και νίκησε με 77-73 για την 6η σερί νίκη του.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Λούκα Βιλντόζα με 27 πόντους, ακολούθησε ο άστοχος Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 πόντους (5/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κίναν Έβανς είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους τους Εντγκάρας Ουλάνοβας και Καβάριους Χέιζ να έπονται με 14 πόντους.

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 94-67

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό ήταν αρκετό για να κόψει τον αέρα της Φενέρμπαχτσε και να του δώσει μια άνετη νίκη με 94-67.

Αναλυτικά η αναμέτρηση εδώ.

Βιλερμπάν – Παρτιζάν 91-87

Σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Βιλερμπάν νίκησε 91-87 την Παρτίζαν, παίρνοντας και ψυχολογία ενόψει Ολυμπιακού.

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 32 πόντους (11/15 σουτ, 4/5 βολές), 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 5 λάθη κάνοντας τη διαφορά.

Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-77

Ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Σόρκιν και Μπράουν στο τέλος, η Μακάμπι επικράτησε 77-71 της Αρμάνι Μιλάνο, για το πρώτο της “διπλό” στη φετινή Euroleague.

Ο Λορέντζο Μπράουν ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισε ο Μπίλι Μπάρον, που είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 64-68

Έστω και σε ένα ματς “θρίλερ”, η Ρεάλ νίκησε με 68-64 την Μπάγερν στο Μόναχο και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Έντι Ταβάρες (14π, 7ρ, 6τ) ήταν κορυφαίος για την Ρεάλ σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Σέρχιο Γιουλ (11π) να βάζει μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά. Κομβική και η παρουσία των Ντζάναν Μούσα (10π, 7ρ, 3ασ) και Γκερσόν Γιαμπουσέλε (8π, 7ρ).

Στην αντίπερα όχθη, οι 14 πόντοι (με 4 τρίποντα) του Οθέλο Χάντερ και οι 11 του Κόρεϊ Ουόλντεν δεν ήταν αρκετοί, με την Μπάγερν να παλεύει έως το τέλος για να φτάσει στη νίκη, χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-91

Ένα κρίσιμο χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και τα άστοχα σουτ των Γουόλτερς και Γουίλιαμς στο τέλος της παράτασης, κόστισαν στον Παναθηναϊκό την ήττα με 94-91 από τη Βαλένθια.