Παναθηναϊκός-Βαλένθια: Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Αυτή τη φορά η παράταση δεν ήταν με το μέρος του Παναθηναϊκού ο οποίος γνώρισε την ήττα στη Φοντέτα αρένα από τη Βαλένθια.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για την 13η αγωνιστική της ευρωλίγκας από τη Βαλένθια με 94-91 στην παράταση χάνοντας στο έξτρα πεντάλεπτο την ευκαιρία να πάρει μια πολύτιμη νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο με ίδιους σχεδόν στόχους.

Μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Ντουέιν Μπέικον ο οποίος αστόχησε σε δύο επιθέσεις στο τέλος της παράτασης δίνοντας την ευκαιρία στη Βαλένθια και στον Ριβέρο να σκοράρει να κάνει το 94-91 και να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Πριν γίνει όμως μοιραίος ο Μπέικον ήταν αυτός που με δικούς του πόντους ο Παναθηναϊκός βοήθησε ώστε ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει σταδιακά από το -14(59-45) και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 22 πόντους όλους από το δεύτερο ημίχρονο και μετά όταν και οι “Πράσινοι” ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους η οποία δεν ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Ο Παναθηναϊκός μετά το αποτέλεσμα αυτό υποχώρησε στο 6-7 έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τη Βαλένθια και ετοιμάζεται για την δεύτερη του μάχη επί Ισπανικού εδάφους σε δύο βράδια κόντρα στην Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε αρκετά την αδυναμία που είχε κάτω από τις δυο ρακετές με τους ψηλούς της Βαλένθια Ντούμπλιεβιτς και Ριβέρο να κάνουν ο,τι θέλουν στο παρκέ και να σημειώνουν συνολικά  23 πόντους (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές) και 16 πόντους (6/8 δίποντα, 4/4 βολές) μαζί με 12 ριμπάουντ (8+4). Αντίθετα η αεροπορία των “Πρασίνων” δεν λειτούργησε αφού τόσο ο Παπαγιάννης όσο και το Γκουντάιτις έμεινε σε χαμηλές πτήσεις με μόλις 8 πόντους (2+6) και 4 ριμπάουντ (3+1).

Σημείο κλειδί για την αναμέτρηση τα τελευταία λεπτά της παράτασης όταν ο Παναθηναϊκός είχε 6 φορές την ευκαιρία να πάρει την νίκη χωρίς ωστόσο τόσο ο Μπέικον όσο και ο Γουίλιαμς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ πριν ο Ριβέρο σκοράρει για το 94-91.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Γιόβτσιτς, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.α), 94-91 (παρ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 8 , Κλαβέρ , Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Γουέμπ 18 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Λόπεθ-Αροστέγι , Τζόουνς 20 (47 τρίποντα, 6 ασίστ), Φερνάντο, Ράντεμπο , Ντούμπλιεβιτς 23 (6/6 δίπονυα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ριβέρο 16 (4 ριμπαόυντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/2 τρίποντα), Γουόλτερς 10 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 12 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 2 , Γουίλιαμς 21 (3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης , Μπέικον 22 (7/16 δίποντα,, 1/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 10 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γκουντάιτις 6