Europa Conference League: Νίκες για Κοπεγχάγη, Ρόμα και Τότεναμ

Άνετες νίκες πέτυχαν οι Κοπεγχάγη, Ρόμα και Τότεναμ απέναντι σε Λίνκολν, Ζόρια και Μούρα, αντίστοιχα.

Για την 2η αγωνιστική του Europa Conference League, η Κοπεγχάγη νίκησε με 3-1 την Λίνκολν, η Ρόμα με 0-3 την Ζόρια και η Τότεναμ με 5-1 την Μούρα.

Στην Δανία, η Κοπεγχάγη έκανε το 2 στα 2 νικώντας με 3-1 την Λίνκολν και προηγείται στον όμιλο που συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ. Οι Δανοί άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Τσιπολίνα στο 4ο λεπτό για να ισοφαρίσει η Λίνκολν στο 33ο με τον Ρόσα. Η Κοπεγχάγη πήρε εκ νέου το προβάδισμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Στέιτζ στο 52′.

Στην Ουκρανία, η Ρόμα έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και νίκησε με 0-3 την Ζόρια. Ο Ελ Σαραουί στο 7ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρωμαίους με τον Σμόλινγκ και τον Έιμπραχαμ στο 66′ και το 68′ να κλειδώνουν το ματς για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ ξέσπασε στην Μούρα για την ήττα της από την Άρσεναλ και φιλοδώρησε τους Σλοβένους με πέντε τέρματα (5-1). Ο Ντέλε Άλι στο 4ο λεπτό με πέναλτι άρχισε τον χορό των γκολ με τον Λο Σέλσο στο 8′ να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Στην συνέχεια ανέλαβε ο Χάρι Κέιν. Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός σκόραρε για πρώτη φορά την φετινή σεζόν στο 68ο λεπτό, στο 76′ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά και πέτυχε και το τρίτο του γκολ στο 87′. Η ομάδα από την Σλοβενία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά το σκορ σε 2-1 στο 53ο λεπτό με τον Κους.

Οι κυπριακές ομάδες γνώρισαν και οι δύο την ήττα. Η Ανόρθωση ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Γάνδη με 2-0, ενώ η Ομόνοια δέχτηκε την ήττα με ανατροπή από την Καραμπάγκ με 1-4.