Europa League: Μεγάλη νίκη για Λεβερκούζεν, ξεφεύγουν Λυών και Λέγκια

Δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη η Νάπολι, προβάδισμα για Λέγκια και Λυών. Πάρτι έκανε η Λεβερκούζεν στη Γλασκώβη.

Η Νάπολι δεν κατάφερε να αντέξει με 10 παίκτες απέναντι στη Σπαρτάκ Μόσχας και ηττήθηκε με 2-3 για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Europa League. Οι “παρτενοπέι” προηγήθηκαν μόλις στα 11 δευτερόλεπτα με τον Ελίφ Έλμας, όμως λίγα λεπτά αργότερα ένα αχρείαστο τάκλιν του Μάριο Ρουί άφησε τους Ιταλούς με παίκτη λιγότερο. Η ισοφάριση ήρθε στο 55′ με τον δραστήριο Κουίνσι Πρόμες, η ανατροπή ήρθε στο 80′ με τον Μιχάιλ Ιγκνάτοφ και το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε ξανά από τον Πρόμες και από τον Βίκτορ Όσιμεν στις καθυστερήσεις.

Η Λέγκια υποδέχθηκε τη Λέστερ στη Βαρσοβία και έφτασε στη νίκη με 1-0, σε ένα παιχνίδι που οι Άγγλοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Η διαφορά τελικά έγινε από το γκολ του Μαχίρ Εμρέλι στο 1ο ημίχρονο και έτσι προπορεύονται στη βαθμολογία

Στην κορυφή του 1ου ομίλου βρίσκεται και η Λυών, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπρόντμπι. Το τελικό 3-0 ήρθε με πρωταγωνιστή τον Καρλ Τοκό Εκαμπί.

Στο μεγάλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, η Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μονακό στο Σαν Σεμπαστιάν και έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τους Γάλλους στη βαθμολογία.

Στο ντέρμπι στη Γλασκώβη, η Λεβερκούζεν διέλυσε με 0-4 τη Σέλτικ για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League και στο ντεμπούτο του Γιώργο Γιακουμάκη.

Επεισοδιακό ήταν το 0-0 του 5ου ομίλου μεταξύ της Μαρσέιγ και της Γαλατασαράι. Οι χιλιάδες φίλοι των φιλοξενουμένων που βρέθηκαν στο “Βελοντρόμ” προκάλεσαν προσωρινή διακοπή για ρίψη φωτοβολίδων και βεγγαλικών στην κερκίδα των γηπεδούχων. Ο αγώνας παρέμεινε ισορροπημένος στο 2ο ημίχρονο, με τους Μασσαλούς να κερδίζουν πέναλτι στο 75′, αλλά ο VAR προκάλεσε την ανάκληση του καταλογισμού.

Ένα πανέμορφο γκολ του Γκουέλορ Κανγκά έδωσε στον Ερυθρό Αστέρα τη νίκη με 0-1 στην έδρα της Λουντογκόρετς, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Σισίνιο. Οι Σέρβοι έκαναν το 2/2 στον όμιλο, όπου η Μπράγκα πέρασε στη 2η θέση ύστερα από τη νίκη 2-1 με ανατροπή επί της Μίντιλαντ στην Πορτογαλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής του Europa League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς 1-0 (29΄ Χάντσκο)

Λιόν-Μπρόντμπι 3-0 (64΄,71΄ Εκαμπί, 85΄ Αουάρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Σοσιεδάδ-Μονακό 1-1 (54΄ Μερίνο – 16΄ Ντισασί)

Στουρμ Γκρατς-Αϊντχόφεν 1-4 (55΄ Στάνκοβιτς – 32΄ Σανγκαρέ, 51΄ Ζάχαβι, 73΄ Μαξ, 78΄ Φερτέσεν)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ 1-0 (31΄ Εμρέλι)

Νάπολι-Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1΄ Ελμας, 90΄+4 Οσιμέν – 55΄,90΄ Πρόμες, 81΄ Ιγκνάτοφ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αντβέρπ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (90΄+1 πεν. Πασιένσια)

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 0-3 (6΄ Τικίνιο, 62΄,69΄ Μασούρας)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λάτσιο-Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0 (13΄ Μπάστιτς, 38΄ Πάτρικ)

Μαρσέιγ-Γαλατασαράι 0-0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας 0-1 (64΄ Κανγκά)

Μπράγκα-Μίντιλαντ 3-1 (55΄πεν.,90+5΄ Γκαλένο, 62΄ Όρτα – 19΄πεν. Εβάντερ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Σέλτικ-Λεβερκούζεν 0-4 (25΄ Πιέρο Ινκάπιε, 35΄ Βιρτς, 58΄πεν. Αλάριο, 90+5΄ Αντλί)

Φερεντσβάρος-Μπέτις 1-3 (44΄ Ουζούνι – 17΄ Φεκίρ, 76΄αυτ. Βίνγκο, 90+5΄ Τέγιο)