Europa Conference League: Στην εκπνοή σώθηκε ο ΠΑΟΚ

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την ήττα από τη Ριέκα και πηγαίνει για την πρόκριση στην Κροατία

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Ριέκα στην Τούμπα, στον πρώτο αγώνα για τα playoffs του Europa Conference League.

Το τέρμα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 33′ ο Λεπινίτσα, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να ισοφαρίζει στο 90+3′ με το αυτογκόλ του Γκάλεσιτς.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Πέμπτη (26/8, 21:00) στην Κροατία.

Στο πρώτο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία του αγώνα και πίεσε τη Ριέκα, αλλά η κροατική ομάδα άντεξε στην πίεση και κράτησε το μηδέν στην άμυνα.

Οι Κροάτες έφτασαν κοντά στο γκολ στο 17ο γκολ, όταν σε σουτ του Τόμετσακ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και ο Πασχαλάκης την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο ισορρόπησαν το ματς, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν στο 33ο λεπτό με το μακρινό και δυνατό σουτ του Λεπινίτσα που νίκησε τον Πασχαλάκη, κάνοντας το 0-1.

Μετά το γκολ το ΠΑΟΚ επηρεάστηκε, προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να απειλήσουν περισσότερο την εστία του Πρσκάλο.

Στο 69′ ο “Δικέφαλος του βορρά” έχασε μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση, όταν ΄μετά από φάση διαρκείας, ο Τέιλορ μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Γκάλοβιτς.

Στο 71ο λεπτό νέα μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Κούρτιτς μέσα από την περιοχή, να πηγαίνει ψηλά άουτ.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς είχαν την κατοχή, αλλά δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν φάσεις, με την κροατική ομάδα να κρατάει το προβάδισμα της.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για την ελληνική ομάδα ήρθε στην τελευταία φάση στο 90+3′, μετά από κόρνερ η μπάλα βρήκε στον παίκτη της Ριέκα, Γκάλεσιτς και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του, για το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Κουρτιτς – Τσέριν, Γκάλοβιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς (90′ Καγκάβα), Ζίφκοβιτς (72΄ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (72′ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90′ Εσίτι), Σφιντέρσκι

Ριέκα (Τόμιτς): Πρσκάλο, Γκάλοβιτς, Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ (73′ Μπούσνια), Τσέριν (75′ Λίμπερ), Πάβιτσιτς, Βούκτσεβιτς (75′ Γκάλεσιτς), Λεπινίτσα, Αμπάς, Αμπέμ.