Ολυμπιακός: Νίκησε τη Σλόβαν και βλέπει ήδη ομίλους

Με το… ενάμισι πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται ο Ολυμπιακός που νίκησε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός, που νίκησε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας με 3-0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Μαντί Καμαρά στο 37′, ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 52′ και ο Μποζίκοφ με αυτογκόλ στο 68′.

Ντεμπούτο έκαναν οι Βατσλίκ, Ονιεκούρου.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη, 26/8 στις 21:45 στην σλοβακική πρωτεύουσα.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ ήταν στο τέρμα (στην πρώτη του συμμετοχή), Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά δεκάρι, Βαλμπουενά, Μασούρας στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Στο 4ο λεπτό ο Εμβιλά επιχείρησε ένα σουτ που πέρασε εκτός.

Στο 26’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά αλλά δεν ήταν καλή.

Στο 27’ ο Αγκιμπού Καμαρά άνοιξε στον Μασούρα, αυτός γύρισε στην περιοχή για τον Ελ Αραμπί που πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα να του λέει «όχι».

Και ένα λεπτό μετά, ο Ελ Αραμπί γύρισε για τον Σισέ, αυτός σούταρε, αλλά ο Σόβαν απέκρουσε και πάλι.

Και στο 37’ ήρθε το γκολ. Μετά από εκρτέλεση κόρνερ, ο Σισέ δοκίμασε να σουτάρει αλλά δεν το έπιασε καλά, η μπάλα πήγε στον Αγκιμπού Καμαρά που σούταρε αλλά κόντραρε και τελικά ο Μαντί Καμαρά πλάσαρε με πολύ φάλτσο για να κάνει το 1-0.

Στο 43’ ο Αγκιμπού έδωσε στον Ελ Αραμπί, που γύρισε, πλάσαρε αλλά αστόχησε.

Στο 52’ ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο Βαλμπουενά σέντραρε από αριστερά, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά και ο Σισέ με κοντινή προβολή σκόραρε για το 2-0.

Στο 62’ ο Βατσλίκ με βολέ βρήκε τον Μασούρα, αυτός πλάσαρε, με τον Σόβαν να διώχνει. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μασούρας σούταρε, ο Σόβαν απέκρουσε και στη συνέχεια ο Αγκιμπού για λίγο αστόχησε.

Στο 68’ ήρθε και το τρίτο γκολ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Εμβιλά πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Μποζίκοφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλόκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ (74′ Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (81′ Κούντε), Βαλμπουενά (74′ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά (80′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (87′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλαντιμίρ Βάις): Τσόβαν, Πάουτσεκ (67′ Στρέλετς), Μπόζικοφ, Αμπένα, Κάσια, Κανκάβα, Ντε Καμπς, Βάις, Ιμπραχίμ (67′ Χέντι), Ζμρχαλ, Κάβριτς