Europa League: Στους «32» η Λέστερ, πρόκριση και για Χοφενχάιμ

Το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Europa league πήραν Λέστερ και Χοφενχάιμ, με το ενάμισι πόδι η Άρσεναλ.

Ξεκινώντας από τον 1ο όμιλο η Γιουνγκ Μπόις πέρασε από τη Βουλγαρία με νίκη 0-1, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας και έφτασαν στους 7 βαθμούς, όσους έχει και Ρόμα που έχει ματς λιγότερο. Για τον 2ο όμιλο, η Άρσεναλ έκανε το «4 στα 4» κόντρα στην Μόλντε (0-3). Πεπέ (50′), Νέλσον (55′) και Μπαλογκάν (83′) οι σκόρερς για τους «κανονιέρηδες».

Στον 7ο όμιλο σε ματς θρίλερ στο φινάλε, Μπράγκα και Λέστερ έμειναν ισόπαλες με 3-3 στην Πορτογαλία. Έτσι η Μπράγκα ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα την επόμενη αγωνιστική, ώστε να περάσει και εκείνη μετά τη Λέστερ, στην επόμενη φάση, μετά και τη ήττα της ΑΕΚ από τη Ζόρια. Η Λέστερ βρίσκεται μόνη πρώτη με 10 βαθμούς και ακολουθεί η Μπράγκα με 7, ενώ από 3 έχουν ΑΕΚ και Ζόρια. Στο παιχνίδι στην Μπράγκα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Ελμουσράτι. Οι «αλεπούδες» λίγο αργότερα με τον Μπάρνες (9′), αλλά ο Παολίνιο στο 24′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπράγκα. Η Λέστερ κατάφερε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα στο 78′ με τον Τόμας (2-2). Οι Πορτογάλοι πήραν ξανά το προβάδισμα με γκολ στο 90′, με τον Φρανσέρτζιο αλλά το τελικό 3-3 έκανε ο Βάρντι στο 90+5′.

Στον 8ο όμιλο, Λιλ και Μίλαν έμειναν ισόπαλες με 1-1. Ο Καστιγέχο έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι», με γκολ στο 46′, αλλά το τελικό 1-1 έκανε ο Μπάμπα στο 65′ με κοντινό πλασέ. Πολύτιμη νίκη με 4-1 που την κρατά στο παιχνίδι της πρόκρισης πέτυχε και η Σπάρτα Πράγας κόντρα στην Σέλτικ. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με τον Έντουαρντ στο 15ο λεπτό, ωστόσο στη συνέχεια η Σπάρτα ισοφάρισε και πήρε το προβάδισμα με τους Χάνκο (27′) και Γιούλις (38′). Το 3-1 πέτυχε και πάλι ο Γιούλις στο 80′, ενός το 4-1 στον θρίαμβο της Σπάρτα διαμόρφωσε ο Πλάβσιτς στο 90+4′.

Η Βιγιαρεάλ άφησε βαθμούς στο Τελ Αβίβ, κόντρα στην Μακάμπι μέρα το 1-1. Τα κίτρινα υποβρύχια πήραν το προβάδισμα στο 45′ με τον Μπαενά, αλλά οι Ισραηλινοί είχαν την απάντηση τους με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο 47′, με τον Πέσιτς. Στο άλλο παιχνίδι του 9ου ομίλου, σε ένα εντυπωσιακό ματς η Σίβασπορ πήρε το «διπλό» κόντρα στην Καραμπάχ με 3-2.

Στον 10ο όμιλο η Αντβέρπ έφυγε με το διπλό από την Αυστρία, κόντρα στην Λιντζ με 2-0. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 50ο λεπτό, μετά από αποβολή του Τράουνερ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε άψογα η Αντβέρπ. Στο 53′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0, με τον Ραφαέλοφ, ενώ στο 83′ ο Γκέργκενς έκανε το τελικό 2-0.

Στον 11ο όμιλο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φέγενορντ έμειναν στο μηδέν, ενώ η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έπιασε κορυφή, μετά τη νίκη με 2-0 εκτός έδρας επί της Βόλφσμπεργκερ.

Την πρόκριση της πανηγύρισε η Χοφενχάιμ, η οποία νίκησε με 2-0 την Σλόβαν Λίμπερετς, εκτός έδρας και έκανε το 4 στα 4. Ενώ με το ενάμισι πόδι στους «32» βρίσκεται και ο Ερυθρός Αστέρας που επικράτησε με 2-0 της Γάνδης στο Βέλγιο και βρίσκεται στην δεύτερη θέση.