“Σκούρα” τα πράγματα για την ΑΕΚ…

Η πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, μοιάζει να απομακρύνεται για την ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε από τη Ζόρια στο ΟΑΚΑ.

Βαριά ήττα με 0-3 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Ζόρια στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική του Europa League. Δύσκολο βράδυ για τους “κιτρινόμαυρους” στο επίσημο ντεμπούτο του Γιώργου Αθανασιάδη, οι Ουκρανοί πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Πλέον το θέμα πρόκρισης έχει γίνει αρκετά δύσκολο, καθώς δεν είναι στο χέρι της Ένωσης, η οποία εξαρτάται από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η Ένωση έπαιξε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Σάκχοφ και οι Γκρόμοβ, Καμπάεβ και Γιουρτσένκο το εκμεταλλεύτηκαν για να διαμορφώσουν το σκορ.

Επόμενο ραντεβού της ΑΕΚ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι στις 3/12 ξανά στο ΟΑΚΑ αυτή την φορά κόντρα στην Μπράγκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Λιβάγια σημάδεψε το δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά πήρε τη μπάλα όμορφα μπροστά του, έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Η ΑΕΚ είχε μπει απόλυτα επιθετικά στην αναμέτρηση προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα την φέρει μπροστά στο σκορ. Η Ένωση είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στη Ζόρια να απειλήσει.

Στο 32’ η Ένωση κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας, αλλά η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.

Σε ένα τελείως φτωχό όσο σε φάσεις όσο και σε γκολ η πρώτη στιγμή που απείλησε η Ζόρια ήταν στο 42’, ο Τσιγκάνικς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Αθανασιάδη.

Αυτή ήταν και η φάση του πρώτου ημιχρόνου και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Το δεύτερο μέρος δεν άρχισε ιδανικά για την ΑΕΚ καθώς έπρεπε να αντιμετωπίσει το αριθμητικό μειονέκτημα κόντρα στην Ζόρια όταν ο Σάκχοφ στο 48’ είδε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Στο 53’ ο Τάνκοβιτς επιχείρησε να νικήσει τον Σεβτσένκο με σουτ, με τον δεύτερο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ζόρια άνοιξε το σκορ στο 61’ με τον Γκρόμοβ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια στο να μπλοκάρει ο Αθανασιάδης και ο επιθετικός της Ζόρια με πλασέ σημείωσε το 0-1.

Μοιρασμένα ήταν τα δοκάρια για την ΑΕΚ και στο 68’ ο Σβαρνας μετά από τη σέντρα του Λιβάγια έκανε με τη μια ένα γύρισμα, ο Σεβτσένκο έχασε τη φάση, αφού η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το αριθμητικό της μειονέκτημα και στο 75’ δέχτηκε και δεύτερο γκολ με τον Καμπάεβ που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Αθανασιάδη για το 0-2.

Ο Λιβάγια απείλησε στον 84’ για την ΑΕΚ μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Κροάτης έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Τη χαριστική βολή έδωσε ο Γιουρτσένκο στο 86’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-3.

Σκόρερ: 61′ Γκρόμοβ, 75′ Καμπάεβ, 86′ Γιουρτσένκο

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης(65’ Γαλανόπουλος), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοβ, Σιμόες, Κρίστισιτς, Τάνκοβιτς(65’ Ανσαριφαρντ)Λιβάγια.

Ζόρια: Σεβτσένκο, Φαρόνοβ, Βερνίντουμπ, Αμπου Χάνα, Τσίγκανικς, Ιβανισένια, Κοτσέργκιν, Γιουρτσένκο, Καμπάεβ, Γκρόμοβ, Γκλάντκι.