Europa League: Εύκολη πρόκριση για Αϊντχόφεν και Γρανάδα, εκτός ομίλων ο ΑΠΟΕΛ

Εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων έμεινε ο ΑΠΟΕΛ που ηττήθηκε στις καθυστερήσεις στην Τσεχία, από τη Σλόβαν Λίμπερετς. Εύκολα στους ομίλους η Αϊντχόφεν, με “τριάρα” την πρόκριση η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και η Γρανάδα.

Εκτός Ευρώπης έμεινε ο ΑΠΟΕΛ. Ο κυπριακός σύλλογος δεν τα κατάφερε απέναντι στην Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία, καθώς ηττήθηκε με 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάρα στο 90+5′ με εκτέλεση πέναλτι.

Στους ομίλους του Europa League θα βρεθεί ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι πήραν την πρόκριση με 2-1, στο ΓΣΠ στην Λευκωσία, έδρα που χρησιμοποίησε η αρμένικη Αραράτ. Οι Κάταϊ και Φαλτσινέλι πέτυχαν τα δύο τέρματα για τον Ερυθρό, στο 45′ και 60′ αντίστοιχα. Η Αραράτ κατάφερε απλά να μειώσει σε 2-1 στο 72′ με τον Λίμα.

Εύκολο πρόκριση για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, που νίκησε με 3-1 στην έδρα της την Φλόρα. Με σκορ 2-0 έφυγε η Αϊντχόφεν από την έδρα της Ρόζενμποργκ. Στους ομίλους θα δώσει το παρόν και η Γρανάδα, που επικράτησε με 3-1 στην Σουηδία, κόντρα στην Μάλμε. Στην Ρουμανία η Κλουζ επικράτησε με 3-1 της φιλανδικής Κουόπιο.

Με γκολ του Ζοσέ στο 4ο λεπτό από την άσπρη βούλα, η Χάποελ Μπερ Σεβά πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους, απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν. Το παρόν στην κλήρωση της Παρασκευής (2/10) θα δώσει η Λεχ Πόζναν που νίκησε με 2-1 της Σαρλερουά στο Βέλγιο.