Ολυμπιακός: Ξεκίνησε με το “αριστερό” κόντρα στη Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα της Euroleague, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε την ήττα με 67-68 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Το πρώτο μισό του αγώνα κινήθηκε σε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά τρίποντα και να βγάζουν πολύ καλές άμυνες. το σκορ έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 37-34. Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ανώτεροι και βρέθηκαν μπροστά με 11 πόντους, χτίζοντας τα θεμέλια για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με μία έκρηξη στην απόδοση τους κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ στο 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έπειτα από δύο εύστοχες βολές και έκαναν το 67-68. Ο Κώστας Σλούκας δεν πρόλαβε να σουτάρει στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 67-68.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν μοιραίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού.Είχε 6 πόντους από 0/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα, είχε 7 ασίστ και 3 λάθη, ενώ στο τέλος πήρε προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα και στην τελευταία επίθεση των “ερυθρόλευκων” δεν βρήκε χώρο έστω για να εκτελέσει.

Ο Χασάν Μάρτιν μέτρησε 12 πόντους (6/6 δίποντα), με τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 6 και 7 ασίστ. Ο Βασίλης Σπανούλης μέτρησε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη, για τη Ζαλγκίρις, ο Τζόφρι Λοβέρν είχε 13 πόντους και ο Μάριους Γκριγκόνις 15 με 6 ριμπάουντ, ενώ 15 είχε και ο μεγάλος πρωταγωνιστής Γιοκουμπάιτις.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Χάρισον να σκόραρε 8 σερί πόντους με δύο τρίποντα έκανε το 8-2 (3′). Οι Λιθουανοί με επιμέρους σκορ 2-9 ανέτρεψαν το σκορ σε 10-11 (7′). Οι φιλοξενούμενοι με ακόμα ένα τρίποντο έφτασαν τη διαφορά στο +6 και το σκορ στο 15-21 (9′). Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 18-23.

Ο Τζάνκινς πέτυχε το πρώτο του τρίποντο με τα ερυθρόλευκα και έκανε το 25-27 (13′). Οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισαν σε 29-29 (15′). Ο ΜακΚίσικ με δύο βολές έκανε το 33-31 (18′). Ο Μάρτιν μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και με ένα εύκολο καλάθι έκανε το 37-34, με το σκορ να παραμένει εκεί ως το τέλος του ημιχρόνου.

Οι “ερυθρόλευκοι” στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το σκορ στο 41-36 (23′). Ο εξαιρετικός Λοβέρν πέτυχε καλάθι και φάουλ και έφτασε το σκορ στην ισοπαλία και το 41-41 (24΄). Ο Σλούκας με τρίποντο απάντησε και έκανε το 44-41 (25′). Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 49-41 και έδωσε προβάδισμα 8 πόντων, τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο (27′). Έπειτα από εξαιρετική δημιουργία του Σλούκα, ο Βεζένκοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 52-41 (28′). Ο Σπανούλης με ακόμα ένα τρίποντο έφτασε τη διαφορά στο +11 και το σκορ στο 56-45 (29′). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” στο +11 με το σκορ στο 58-47.

Οι Λιθουανοί με ένα μικρό σερί 0-5 μείωσαν σε 58-52 (31′). Ο Γκριγκόνις με τρίποντο μείωσε κι άλλο και έκανε 62-57 (33′). Το σκορ δεν άλλαξε για τα επόμενα 2 λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 2 με τους “ερυθρόλευκους” να χαλαρώνουν και να είναι πολύ άστοχοι, 62-60 (37′). Ο Βασίλης Σπανούλης με ένα ηγετικό καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 67-63, στο σημαντικότερο σημείο του αγώνα, όμως στη συνέχεια οι Λιθουανοί απάντησαν με τρίποντο, 67-66 (39′). Ο Γιοκουμπάιτις με δύο βολές ανέτρεψε το σκορ σε 67-68 (39′). Ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε καν να σουτάρει στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 67-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σλούκας 6 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (1/1 δίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκάβιτσους 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2/3 τρίποντα), Γκέμπεν 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Λοβέρν 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 30ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα πάει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (9/10 στις 21:00), ενώ η Ζάλγκιρις θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (9/10 στις 20:00).